FINAL / Steaua – Aalborg 6-0. Atmosfera si scor de antrenament: Keseru – hat-trick, Rusescu – dubla, un start fabulos pentru „ros-albastri”

Steaua-AalborgSteaua a facut set alb cu Aalborg, scor 6-0 si porneste ca din pusca in noua aventura europeana, egaland in proportii un rezultat care data inca din 1979, cand „ros-albastrii” se impuneau in fata lui Young Boys cu 6-0. Reusita campioanei Romaniei o aduce pe primul loc al grupei in care Dinamo Kiev a facut si ea scor in deplasare cu Rio Ave, scor 3-0.

Intr-o atmosfera nedemna de un meci european, pe care doar micul grup al suporterilor danezi o mai dezmorteau razlet, Steaua a avut un start greoi, Aalborg reusind un sut pe poarta si unul alaturi in primele cinci minute. Treptat, „ros-albastri” au reusit sa echilibreze jocul si apoi sa preseze in jumatatea adversa, dar contraatacurile danezilor avertizau ca poate nu era momentul ca Steaua sa se vada conducatoarea ostilitatilor.

Keseru a ratat o sansa importanta de gol dupa o centrare in careul mic asigurata de Sanmartean, dar foarfeca laterala a atacanului s-a transformat intr-un fiasco, sutul ajungand in tribunele golase.

Acelasi Keseru, de aceasta data servit in fata portii de Latovlevic, a luptat pentru un gol din apropiere, dar a comis hent si faza s-a stins. Szukala si Latovlevic au mai avut si ei tentative de a marca, fara sa prinda insa cadrul portii. Prima repriza s-a incheiat insa fara modificari pe tabela de marcaj.

Repriza a doua a fost insa o serbare a golurilor pentru Steaua. Sanmartean a deschis scorul cu un sut-centrare in minutul 52. Opt minute mai tarziu, Keseru a obtinut un penalty si eliminarea portarului Larsen, inlocuit intre buturi de nefericitul Christensen. Ne aflam de fapt intr-un moment de cotitura al jocului.

De la punctul cu var, Rusescu nu a ratat ocazia de a marcat din nou pentru „ros-albastri” dupa o pauza de un an. In urmatoarele cinci minute, Keseru a mai „lovit” de doua ori, de fiecare data din pasa lui Chipciu, pentru ca in cele din urma autorul hat-tric-ului sa-l serveasca excelent pe Rusescu, in minutul 74, momentul celui de-al saselea gol al Stelei.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Steaua: Arlauskis – Rapa, Szukala, Varela, Latovlevici – Prepelita, Breeveld – Adi Popa, Chipciu, Sanmartean – Keseru
Antrenor: Costel Galca

Aalborg: Larsen – Dalsgaard, Petersen, Thelander, Gorter – Wihmann, Wurtz, Risgard, Thomsen – Jacobsen, Envoldsen
Antrenor: Kent Nielsen

Etichetat cu: , , , , , , , ,