Premier League, etapa a 4-a / Chelsea, noul lider dupa victoria cu 4-2 in fata lui Swansea! Vezi ce au facut Chiriches si Gardos!

Diego-Costa-ChelseaDerby-ul etapei a 4-a din Premier League s-a disputat, sambata, intre Arsenal si Manchester City. Partida s-a incheiat la egalitate, scor 2-2.

Campioana en-titre a inceput mai curajos partida si a deschis scorul in minutul 28 prin Sergio Aguero, care a incris din interiorul careului, acesta fiind si scorul primei reprize. In partea a doua, „tunarii” au fost mult mai insistenti si au reusit sa egaleze prin Wilshere (’63). Peste alte 11 minute, Alexis Sanchez a sutat naprasnic din interiorul careului si l-a lasat fara replica pe portarul nationalei Angliei, Hart.

Pe final, in minutul 83, Demichelis s-a inaltat peste apararea lui Arsenal si a inscris cu capul pentru 2-2, stabilind scorul final. In urma acestui rezultat, City a inregistrat primul egal din actuala stagiune, in vreme ce Arsenal pierde tot mai mult teren, echipa situandu-se undeva la mijlocul clasamentului.

Un alt meci interesant s-a disputat pe „Stamford Bridge” intre Chelsea si Swansea, echipele de pe primele doua pozitii inaintea acestei etape. Galezii nu au putut rezista elevilor lui Mourinho si au cedat pentru prima data in acest sezon, scor 2-4. Eroul lui Chelsea a fost Diego Costa, care a reusit o „tripla”, ultimul gol al gazdelor fiind inscris de Remy. Gratie acestui succes, Chelsea este noul lider.

Intr-un alt meci din etapa a 4-a, Chiriches a fost titular la Totthenham in deplasarea de la Sunderland, aceasta fiind prima aparitie a romanului in actuala editie a Premier League. Partida s-a terminat tot 2-2.

Transferat in schimbul a 6,4 milioane de euro la Southampton, Florin Gardos a debutat astazi in Premier League, bifand primele minute. Interesant este faptul ca fostul stelist a jucat cele 5 minute pe postul de mijlocas defensiv.