Liga Nationala de handbal feminin / UPDATE – CSM Bucuresti, Brasovul, Baia Mare si Braila au remas neinvinse!

HCM-Baia-Mare-cu-Neptun

UPDATE / Inca o etapa s-a scurs din Liga Nationala de handbal feminin, iar patru echipe au reusit sa ramana invincibile si dupa aceasta runda. Dintre acestea, CSM Bucuresti este cea mai avantajata si ocupa prima pozitie a clasamentului cu un golaveraj devastator.

UPDATE / Duminica, la matineu, HCM Roman si HCM Rm. Valcea au incheiat etapa a patra cu succes, adjucandu-si punctele pe teren propriu, contra echipelor din Ramnicu Valcea, respectiv Ploiesti.

Derby-ul etapei a patra a avut loc la Braila, intre Dunarea si „U” Alexandrion Cluj. Meciul a fost echilibrat pe toata durata lui, iar in final gazdele au iesit invingatoare, scor 33-31, bifand al patrulea succes stagional, provocand a doua infrangere a clujencelor. In celalat meci al zilei, Zalaul s-a impus in fata Unirii Slobozia, scor 28-24.

In uvertura etapei a 4-a, HCM Baia Mare a avut probleme cu CSU Neptun Constanta, mai mult de o repriza, echipa de care a trecut in final cu 36-23 (13-15), un scor care nu indica realitatea din teren.

HCM-ul a condus cu 1-0, insa din acel moment oaspetele au controlat partida pana la pauza, avand chiar si cinci goluri avantaj. La reluare, meciul s-a mai echilibrat, iar dupa 10 minute tabela arata 20-20, moment in care campioanele antrenate de Costica Buceshi s-au trezit, obtinand in final un succes categoric, la 13 goluri.