FINAL / Grecia – Romania 0-1. Debut senzational al „tricolorilor” in preliminariile EURO 2016

gre-rom

Romania a inceput execelent campania de calificare la Campionatul European din 2016, invingand Grecia cu 1-0, in deplasare, dupa ce „tricolorii” au jucat o jumatate de ora in inferioritate numerica, dupa ce Marica, marcatorul golului, a fost eliminat in minutul 54.

Fara suporteri aproape, pe un stadion gol, cu o atmosfera dezolanta, Grecia s-a lasat dominata de jocul neasteptat de onfesiv al Romaniei. A fost doar o problema de timp pana cand marea sansa de gol a tricolorilor s-a ivit. In minutul 10, Holebas l-a faultat pe Chipciu in careul propriu si arbitrul central a aratat punctul cu var.

Executia a fost lasata in seama lui Ciprian Marica, o decizie inspirata, atacantul lui Konyaspor invingandu-l fara probleme pe portarul Karnezis.

Imediat dupa primirea golului, elenii au aratat tot mai multa nervozitate si, pe fondul unui joc tot mai agresiv al tricolorilor, au inceput sa forteze mana arbitrului prin interventiile la minge, iar cartonasele galbene nu au intarziat sa apara.

Pe finalul primei reprize, Marica a vazut un cartonas galben la o faza care nu promitea mai nimic pentru greci. Aceasta greseala avea sa-l coste mult pe unicul marcator la acel moment, care tot in urma unui atac nu foarte periculos al elenilor a intervent cu talpa sus si a vazut al doilea cartonas galben. Astfel, atacantul impins al selectionatei lui Piturca a fost eliminat in minutul 54 si va absenta si in urmatorul meci din preliminarii, cel cu Ungaria, de la Bucuresti.

E drept ca in inferioritate numerica „tricolorii” nu au mai putut sa-si pastreze tonusul ofensiv, dar au fost suficiente replicele pe contraatac pentru ca grecii sa nu se simta invitati cu tot efectivul in atac.

Elevii lui Ranieri au continuat sa conduca ostilitatile pana spre sfarsitul partidei, fara insa emotii mari pentru defensiva noastra. In minutul 89 insa, Manolas a trecut pe langa golul egalizator, dar devierea sa a nimerit transversala.

Ultimele momente de joc s-au scurs agonizant pentru ambele echipe. Elenii au cautat fara mare inspiratie, si uneori parca si fara ambitie calea spre gol, in timp ce tricolorii au incercat sa pastreze avantajul firav.
Din fericire au si reusit sa conserve rezultatul pana la fluierul final, dupa mai bine de o jumatate de ora in inferioritate numerica, debutand ca din pusca in preliminariile Euro 2016. Pentru greci a fost insa o seara dezastruoasa, daca luam in calcul si eliminarea selectionatei masculine de baschet din optimile Mondialului din Polonia, invinsa de marea rivala, Serbia.

Echipe de start:

Grecia: Karnezis – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Tachtsidis, Samaris, Kone – Salpingidis, Mitroglou, Christodoulopoulos

Romania: Tatarusanu – Tamas, Dr. Grigore, Chiricheş, Rat – Hoban, Pintilii – Chipciu, B. Stancu, Maxim – Marica

Partida va fi arbitrata de o brigada din Anglia ce il va avea la centru pe Mark Clattenburg, ajutat de M. Mullarkey si S. Beck.