Caroline Wozniacki si Serena Williams isi disputa trofeul de la US Open. Daneza s-a calificat in finala dupa abandonul chinezoaicei Shuai Peng

wozniackiCaroline Wozniacki a reusit sa se califice in finala unui Grand Slam dupa o pauza de 5 ani, cand reusea acelasi lucru tot la Flushing Meadows.

Daneza a reusit sa ajung in ultimiul act dupa ce adversara sa din penultimul act, Shuai Peng a abndonat in setul doi. Chineza nu a reusit sa termine meciul, fiind chinuita de crampe musculare. Dupa un prim set pierdut la tie-break, chinezoaica a resimitit dureri mari, la scorul de 4-3 pentru Wozniacki, fiind dusa pe brate de stewarzi pentru a primi ingrijiri medicale. Dupa cateva minute bune a revenit pe teren, insa nu a mai jucat decat doua puncte, fiind nevoita sa abandoneze, parasind terenul in scaunul cu rotile. Vizibil impresionata de suferinta sportivei din China, Wozniacki a fost alaturi de Peng cand aceasta primea ingrijiri medicale pe teren.

In finala ultimului Grand Slam al anului, Wozniacki o va intalni pe lidera clasamentului mondial, Serena Williams, care a trecut lejer de Ekaterina Makarova in cea de-a doua semifinla, 6-3, 6-1.