FINAL / Petrolul Ploiesti – CFR Cluj 1-2. Victorie smulsa cu ajutorul arbitrului Coltescu!

petrolul-cfrDuminica seara, Arena „Ilie Oana” a fost gazda duelului din etapa a VI-a a Ligii 1 dintre Petrolul Ploiesti si CFR Cluj. Partida a avut parte de trei goluri, dar si de doua cartonase galbene, acordate extrem de usor, in urma carora oaspetii au reusit golul victorios. Prin urmare, putem spune ca prestatia arbitrului Coltescu a influentat clar soarta meciului.

Jakolis a deschis scorul in minutul 40, iar Teixeira a egalat in minutul 54. In minutul 82, portughezul a fost eliminat, dupa al doilea galben, pentru ca a executat o lovotura libera inainte de fluierul arbitrului, iar trei minute mai tarziu, capitanul petrolistilor, Alves, face un hent involuntar, vede un al doilea galben si il urmeaza pe Teixeira. La faza imediat urmatoare, minutul 86, Tade inscrie golul care duce CFR-ul pe locul 4, la doua puncte in spatele liderului Astra.

Cele doua echipe au remizat de cinci ori in ultimele trei sezoane. De asemenea sase din precedentele sapte meciuri directe s-au incheiat cu goluri in ambele porti. In sezonul trecut, la Pliesti, in tur, Petrolul a invins cu 3-2. In retur, partida s-a teminat 1-1.

Petrolul: Cobrea – Alcenat, Geraldo Alves, Gerson, Satli – De Lucas, Mustivar – Priso, Albin, Teixeira – N’Koyi
Antrenor: Razvan Lucescu

CFR: Felgueiras – Susici, Larie, Rada, Camora – Muniru, Monroy – Deac, Guima, Jakolis – Tade
Antrenor: Vasile Miriuta