Baraj dramatic intre Dinamo si CSM Olimpia pentru un loc in semifinalele SuperLigii CEC Bank!

CSm-DinamoDinamo Bucuresti s-a impus cu scorul de 13-12 (8-7) in derby-ul cu CSM Olimpia Bucuresti din barajul pentru calificiarea in semifinalele SuperLigii CEC Bank la Rugby. In urma victoriei, formatia „alb-rosie” si-a castigat dreptul de a-si disputa un loc in actul final al competitiei, impotriva lui CSM Stiinta Baia Mare.

Partida a avut o desfasurare dramatica. Inca din primele minute ale meciului, Dinamo s-a cantonat in apropierea buturilor adverse si a deschis scorul in minutul 4 printr-o lovitura de pedeapsa. Deschiderea scorului a provocat o reactie promta din partea lui CSM, care a preluat initiativa si s-a revansat cu un eseu, urmat de o transformare.

Meciul a continuat intr-un ritm alert, sustinut de ambele echipe, cu un plus ofensiv din partea Olimpiei. Cu toate acestea, pe finalul reprizei, Dinamo a mai reusit un eseu care i-a purtat in avantaj catre vestiare.

In repriza secunda, CSM a revenit in teren dornica sa dea o replica „alb-rosilor”. Dinamo a avut insa din nou castig de cauza cu un nou eseu si de data aceasta netransformat, majorand scorul la 13-7. Finalul partidei a fost dramatic. Olimpia a fortat pana in ultima clipa o noua rasturnare de scor, iar in minutele de prelungiri eforturile le-au fost rasplatite cu un eseu. La 13-12, CSM a ratat insa transformarea si a pus pe tava adversarei calificarea in semifinalele Super Ligii CEC Bank.

Al doilea baraj pentru calificarea in semifinalele competitiei va avea loc duminica, pe stadionul „Mihail Naca”, acolo unde RCJ Farul Constanta si Steaua Bucuresti isi vor disputa sansa de a merge in penultimul act, alaturi de campioana en-titre, RCM Universitatea de Vest Timisoara.