Supercupa Romaniei la handbal / HCM Constanta, intra in posesia trofeului pentru a doua oara consecutiv! La feminin, HCM Baia Mare a reusit aceeasi performanta!

Supercupa-Romaniei-handbal

UPDATE / Si la fete tot campioana s-a impus! HCM Baia Mare a castigat trofeul, dupa ce a învins pe HCM Roman, scor 25-22 (12-10). Cea mai buna jucatoare a partidei a fost Raluca Ivan de la HCM Roman.

UPDATE Campioana HCM Constanta a castigat Supercupa Romaniei la handbal masculin, dupa ce a invins, marti, in Sala Sporturilor din Brasov, vicecampioana Stiinta Dedeman Bacău, scor 24-21 (13-11). Jucatorul meciului a fost desemnat portarul Ionut Rudi Stanescu.

Astfel, HCM Constanta a cucerit toate trofeele interne in 2014: titlul de campioana, Cupa Romaniei si Supercupa!

In sezonul trecut, Supercupa Romaniei a fost castigata tot de HCM Constanta, la masculin si HCM Baia Mare, la feminin.

De la ora 19:45, HCM Baia Mare, detinatoarea titlului si a Cupei Romaniei, si HCM Roman, finalista Cupei, se vor duela in aceeasi Supercupa, dar la feminin. in finala Cupei, ultima partida dintre cele doua echipe, baimarencele s-au impus cu 23-21.

HCM Constanta – Stiinta Dedeman Bacau 24-21 (13-11)

HCM Constanta: Stanescu, Bucataru (portari), Toma 8 goluri (2 din 7m), Sadoveac 7, Stavrositu 3, Somlea 2, Rakcevic 2, Vujadinovic 1, Cutura 1, Șimicu, Adzic, Enescu, Buricea, Baican

Stiinta Bacau: Tamas, Grigoras, Erhan (portari), Vartic 5 goluri, Campan 3, Tokic 2, Bondar 2 (1 din 7m), Johansson 2, Celestin 2, Rotaru 2, Paunica 1, Tarata 1, Pinnonen 1, Iancu, Dospinescu, Carali
______________________________

HCM Constanta, detinatoarea Cupeui si a campionatului, si Stiinta Municipal Dedeman Bacau, vicecampioana nationala si finalista in Cupa Romaniei, joaca, marti, la Brasov, din nou cu un trofeu pe masa. Partida se va disputa de la ora 17:00.
Cele doua echipe rivale s-au duelat pe teren neutru, in finala Cupei, partida fiind una de poveste. La Ploiesti, pe 9 martie, HCM Constanta a reusit sa castige trofeul cu 45-44 la capatul unei partide-maraton, care a cuprins 4 reprize de prelungiri (x 5 minute) si o serie de 24 de aruncari de la 7 metri.

De atunci au mai avut loc doua intalniri in campionat, in Final 3, unde HCM-ul s-a impus acasa cu 27-18 si a cucerit titlul la golaveraj in conditiile in care „studentii” au obtinut pe teren propriu o victorie cu 24-19 in ultima etapa a Ligii Nationale 2013-2014.

HCM si Stiinta s-au intalnit si anul trecut in Supercupa, „studentii” intrand in competitie in premiera, partida fiind atunci adjudecata de constanteni cu 23-18 (Bucuresti, Sala Rapid).