Arbitrul finalei Europa League va conduce meciul de la Bucuresti dintre Steaua si Ludogorets! Cine este doctorul Felix Brych

Felix+BrychArbitrul german Felix Brych, prezent si la Cupa Mondiala si centralul finalei Europa League de anul acesta, va conduce primul duel dintre Steaua si Ludogorets din play-off-ul Ligii Campionilor.

Arbitrul de 39 de ani va fi ajutat de catre asistentii Mark Borsch si Markus Hocker in partida Steaua – Ludogorets, programata marti, de la ora 21:45, pe Arena Nationala.

In 2014, Felix Brych si-a adaugat in CV trei meciuri foarte importante pentur portofoliul sau. La mijlocul lunii mai a arbitrat duelul dintre Sevilla si Benfica din finala Ligii Europa, in care andaluzii s-au impus cu 4-2 la penalty-uri, dupa ce finalul reprizelor de prelungire s-a incheiat cu scor alb.

A urmat apoi un pas extrem de important in cariera „fluierasului” german, caruia i s-a oferit sansa de a arbitra doua partide din faza grupelor la Cupa Mondiala din Brazilia Uruguay – Costa Rica 1-3 si Belgia – Rusia 1-0.

Prima sa aparitie in marile competitii internationale a avut loc la Olimpiada de la Londra din 2012, unde a arbitrat partida din grupe Senegal – Uruguay 2-0, pentru ca apoi sa i se incredinteze duelul din sferturile de finala dintre Brazila si Honduras, scor final 3-2.

In 2013 a condus, in grupele Cupei Confederatiilor, meciul Japonia-Mexic, 1-2.

Arbitrul nascut la Munchen a debutat in Bundesliga in 20045, iar din 2007 detine ecusonul FIFA. Este doctor in stiinte juridice, avand un doctorat a carui tema este corelat cu domeniul sportului.

sursa foto: zimbio.com