Presedintele FRH, Alexandru Dedu: „Din minutul 5 mi-am dat seama ca nu vom avea emotii! O generatie crescuta frumos”

Dedu-FRHPrezent la Ohrid, unde nationala feminina de handbal a Romaniei U-18 a devenit campioana mondiala, presedintele FRH, Alexandru Dedu, a declarat, ca fetele noastre reprezinta o generatie crescuta frumos si ca nu a avut emotii la finala cu Germania.

Pentru handbalul romanesc are mare valoare, este o recunostinta a muncii multor oameni. La finala m-am relaxat undeva prin minutul 5. Am vazut ca lucrurile merg pe un fagas bun si nu mi-a fost teama”, a spus Dedu la Digi Sport.

„Noi trebuie sa avem grija sa le acordam tot ce au nevoie ca sa se dezvolte frumos. Cred ca este o generatie crescuta frumos. Cred ca asta este secretul, copii sunt buni, trebuie noi sa-i crestem sanatos„, a spus seful handbalului romanesc.

Echipa nationala de handbal feminin Under 18 a Romaniei a castigat, duminica, titlul mondial, impunandu-se in finala cu Germania, scor 32-21 (15-7), la competitia desfasurata in Macedonia, echipa pe care o invinsese si in grupa, scor 27-25.

Romania a facut parte din grupa C, alaturi de Danemarca, Germania, Argentina, Macedonia si Uzbekistan. „Tricolorele” s-au clasat pe pozitia a doua, desi nu a pierdut niciun meci, invingand toate adversarele si remizand cu Danemarca. In optimi a trecut de Croatia, scor 28-22, in sferturile de finala, handbalistele noastre au invins Olanda, scor 36-22, iar in semifinale s-au impus in fata Muntenegrului, tara gazda, scor 28-25.