Dubla lui Ibrahimovic a adus Supercupa Frantei la Paris pentru a patra oara!

Zlatan-PSHIn deschiderea sezonului din Hexagon, Paris Saint-Germain, campioana editiei trecute din Ligue 1, a cucerit Supercupa Frantei, dupa ce a reusit sa se impuna cu scorul de 2-0 in fata formatiei En Avant Guingamp, detinatoarea Cupei Frantei, sambata, pe „Stadionul Muncitorilor” din Beijing.

Eroul meciului din capitala chineza a fost atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic, care a marcat ambele goluri ale invingatorilor, in minutele 9 si 20, ultimul din penalty.

En Avant Guigamp a ratat o lovitura de la 11 m prin Mustapha Yatabare, in minutul 32.

PSG castiga, astfel, pentru a patra oara in istoria sa Supercupa Frantei (sau Trofeul Campionilor, asa cum este cunoscuta in Hexagon), dupa succesele din 1995, 1998 si 2013.

Ibrahimovic a ajuns la 5 trofee castigate alaturi de Paris Saint-Germain. Suedezul mai avea in palmares doua titluri de campion, o Cupa a Ligii Frantei si o Supercupa.

ECHIPELE CARE AU EVOLUAT:

PSG: Sirigu – Van der Wiel, Marquinhos, Camara, Digne – Verratti, Motta – Ongenda (61 Cavani), Pastore (86 Lucas), Bahebeck (74 Chantome) – Ibrahimovic;
Antrenor: Laurent Blanc;

Guingamp: Samassa – Baca, Sorbon, Jacobsen – Kerbrat, Mathis, Cardy (14 Alioui, 70 Mandanne), Beauvue – Giresse – Schwartz-Nielsen (70 Marveaux), Yatabare;
Antrenor: Jocelyn Gourvennec.