FINAL / Petrolul Ploiesti – Viktoria Plzen 1-1. „Lupii galbeni” au scapat victoria printre „gheare”

Petrolul-Plzen

Petrolul a ratat dramatic sansa de a obtine o victorie acasa cu Viktoria Plzen in prima mansa a turului III preliminar al Europa League.

Dupa un start in forta al cehilor, elevii lui Razvan Lucescu au reusit sa preia controlul jocului, mutand ostilitatile in jumatatea adversa.

A fost nevoie insa ca Mutu sa intre in teren la inceputul reprizei secunde pentru ca tabela de marcaj sa fie deghetata. „Briliantul” a deshis scorul in minutul 75, iar Petrolul a avut cateva ocazii de a se distanta.

Nesansa a facut insa ca ultima schimbare a lui DushanUhrin sa fie cat se poate de inspirat. Noul intrat, Kolar, a marcat in primul minut de prelungiri si Petrolul a pierdut sansa de a merge in Cehia cu un moral mai bun.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Hoban, Fanchone – Marinescu, De Lucas, Priso, Mutu, Teixeira – Tamuz

Viktoria: Kozacik – Reznik, Hubnik, Prochazka, Limbersky – Hrosovsky, Horvath – Petrzela, Vanek, Pilar – Bakos

Anul trecut, Viktoria Plzen a venit din Liga Campionilor, unde s-a clasat pe locul trei intr-o grupa cu Bayern, Manchester City si CSKA Moscova, iar in Liga Europa si a ajuns pana in optimi, unde a fost eliminata de Lyon.

Viktoria Plzen este vice-campioana Cehiei, pierzand lupta cu Sparta Praga. Cele doua forte ale fotbalului ceh s-au intalnit si in Supercupa, partida fiind castigata clar de Sparta, scor 3-0. Pentru Plzen startul sezonului nu pare a fi unul foarte bun, sambata nereusind sa obtina decat un punct in duelul de la Pribram, partida in care a condus de doua ori.

Formatia ceha este pregatita de Dusan Uhrin jr., tehnician care a antrenat si doua echipe din Romania, pe CFR Cluj si Poli Timisoara.