Sorana Cirstea si-a aflat adversara din optimile turneului de la Washington! Este o jucatoare pe care a invins-o anul acesta in Fed Cup

Sorana+Cirstea+Bojana+JovanovskiCalificata in optimile de finala ale turneului WTA de la Washington, Sorana Cirstea o va avea ca adversara in urmatorul meci pe Bojana Jovanovski. Jucatoarea sarba a invins-o in trei seturi pe australianca Olivia Rogowska, marti, in turul I al competiei dotate cu premii totale de 250.000 de dolari.

Dupa un duel extrem de disputat, care s-a desfasurat pe parcursul a 2 ore si 37 de minute, Jovanovski (22 ani, 36 WTA) s-a impus in fata lui Rogowska (23 ani, 104 WTA), dupa ce australianca si-a adjudecat la tie-break primul set, scor final 6-7(5/7), 7-5, 7-5.

In optimi, Sorana Cirstea (24 ani, 35 WTA) este favorita in fata sarboaicei, pe care a invins-o de 4 ori in cele 7 meciuri in care s-au intalnit de-a lungul carierei, ultima data in barajul pentru Grupa Mondiala II a Fed Cup disputat intre Romania si Serbia, in aprilie, scor 6-3, 6-7, 6-3.

sursa foto: zimbio.com