FINAL / CFR Cluj – Ceahlaul Piatra Neamt 4-0. „Feroviarii” trec pe primul loc in Liga 1

CFR-Cluj-CeahlaulFosta campioana a Romaniei, CFR Cluj debuteaza in forta in noul sezon de campionat, invingand Ceahlaul Piatra Neamt, cu 4-0, intr-un meci pe care elevii lui Vasile Miriuta l-au controlat „da capo al fine”.

Tade a continuat seria golurilor inscrise contra Ceahlaului, deschizand scorul in minutul 33, pentru  9 minute mai tarziu sa dubleze diferenta.

In repriza a doua, Florin Costea a marcat pentru 3-0, in minutul 53, iar Negrut si-a trecut si el numele pe tabela de marcaj, patru minute mai tarziu.

Scorul  putea lua proportii si mai mari dupa ce proaspat intratul Guiama a obtinut un penalty pentru „feroviari”, ratat insa de Larie, al carui sut slab a fost scos de Jovic.

Cele patru goluri marcate de CFR in primul meci disputat in noul sezon au fost suficiente insa pentru ca echipa lui Vasile Miriuta sa se instaleze in fruntea clasamentului.
Vezi cum s-a desfasurat meciul:

CFR Cluj (4-2-3-1): Felgueiras – Susic, Larie, Rada, Camora – Muniru, Monroy – Deac, Negrut, Fl. Costea – Tade

Ceahlaul (4-4-2): Jovic – Dumitras, Marc, Ichim, Cazan – Tepes, Onciu, Achim, Chitosca – Pavel, Mandrusca