Campionatele Balcanice de Atletism de la Pitesti / 17 medalii pentru atletii romani in prima zi de concurs!

atletismIn prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism, editia a 73-a, care se desfasoara in acest wekeend la Pitesti, atletii romani au reusit sa castige 9 medalii de aur, 6 de argint si 2 de bronz, informeaza Agerpres!

Aur: Bianca Razor, la 400 m, Nicoleta Anghelescu, sulita, Andreea Ograzeanu, 100 m, Marian Oprea, lungime, Angela Morosanu, 400 m g, Mirela Lavric, 800 m, Nicolae Soare, 5.000 m, Cristina Bujin, triplusalt, 4×100 m masculin.
Argint: Adelina Pastor, 400 m, Marian Campeanu, 100 m, Sanda Belgyan, 400 mg, Mihaela Nunu, 800 m, 4×100 m feminin, Mihai Donisan, inaltime.
Bronz: Cristina Casandra, 3.000 m, Cristina Sandu, triplusalt

Pitesteanul Marian Oprea a decis sa fie prezent in fata publicului din orasul sau natal inca din prima zi, reusind sa se impunala lungime, cu 7,78 m.

Proba feminina de 800 m a fost adjudecata de doua sportive din tara noastra, Mirela Lavric reusind sa o intreca pe gratarul de sosire pe Mihaela Nunu.

Bianca Razor isi continua progresul constant, impunandu-se din nou la 400 m, cu un rezultat sub 53 secunde, asa cum si Angela Morosanu a castigat detasat la 400 m garduri, urmata de o alta romanca, Sanda Belgyan.

In proba de stafeta masculina de 4×100 m, in formula Stefan Codreanu, Doru Teofilescu, Alexandru Terpezan, Marian Campeanu, Romania a obtinut lejer titlul balcanic.

Iata medaliatii primei zile:

Feminin:

400 m

1. Bianca Razor (Romania) — 52″24/100
2. Adelina Pastor (Romania) — 53″52/100
3. Anita Banovic (Croatia) — 53″84/100

sulita

1. Nicoleta Anghelescu (Romania) — 53,12 m
2. Katarina Gasparovic (Croatia) — 49,25 m
3. Selena Durna (Turcia) — 45,78 m

100 m

1. Andreea Ograzeanu (Romania) — 11″33/100
2. Inna Eftimova (Bulgaria) — 11″44/100
3. Maria Gatou (Grecia) — 11″48/100

400 m garduri

1. Angela Morosanu (Romania) — 57″43/100
2. Sanda Belgyan (Romania) — 59″34/100
3. Emel Sanli (Turcia) — 59″68/100

3.000 m obstacole

1. Silvia Danekova (Bulgaria) — 9’43″45/100
2. Kaya Ezlem (Turcia) — 9’47″34/100
3. Cristina Casandra (Romania) — 9’51″40/100

800 m

1. Mirela Lavric (Romania) — 2’04″21/100
2. Mihaela Nunu (Romania) — 2’04″69/100
3. Olga Zaporojan (Republica Moldova) — 2’07″20/100

prajina

1. Lorela Manou (Grecia) — 4,35 m
2. Buse Arikzan (Turcia) — 3,60 m
3. Mateja Drobnik (Slovenia) — 3,15 m

disc

1. Dragana Tomasevic (Serbia) — 57,60 m
2. Chrysou Anagnostopoulou (Grecia) — 53,38 m
3. Dimitrana Surdu (Republica Moldova) — 50,17 m

triplusalt

1. Cristina Bujin (Romania) — 14,11 m
2. Adriana Banova (Bulgaria) — 13,74 m
3. Cristina Sandu (Romania) — 13,67 m

4×100 m

1. Grecia — 44″76/100
2. Romania — 45″54/100
3. Croatia — 45″65/100

Masculin:

400 m

1. Yavuz Can (Turcia) — 46″50/100
2. Zeliko Vincek (Croatia) — 47″36/100
3. Mateo Ruzic (Croatia) — 47″41/100

400 m garduri

1. Emir Bekric (Serbia) — 50″08/100
2. Capello Jasmeni Escobar (Turcia) — 50″62/100
3. Milan Kotur (Croatia) — 51″87/100

100 m

1. Ramil Guliyev (Turcia) — 10″24/100
2. Marian Cîmpeanu (Romania) — 10″35/100
3. Izzet Safer (Turcia) — 10″42/100

lungime

1. Marian Oprea (Romania) — 7,78 m
2. Denis Eradiri (Bulgaria) — 7,71 m
3. Alper Kulazsiz (Turcia) — 7,66 m

1.500 m

1. Kemal Koyuncu (Turcia) — 3’48″80/100
2. Levent Ates (Turcia) — 3’46″63/100
3. Andreas Dimitrakis (Grecia) — 3’46″74/100

5.000 m

1. Nicolae Alexandru Soare (Romania) — 14’17″95/100
2. Yolo Nikolov (Bulgaria) — 14’23″54/100
3. Dino Bosnjak (Croatia) — 14’26″10/100

greutate

1. Gheorghi Ivanov (Bulgaria) — 19,62 m
2. Hamza Alic (Bosnia-Hertegovina) — 19,13 m
3. Kemal Mesic (Bosnia-Hertegovina) — 18,94 m

4×100 m

1. Romania (Stefan Codreanu, Doru Teofilescu, Alexandru Terpezan, Marian Campeanu) — 40″09/100
2. Serbia — 41″38/100
3. Grecia — 42″28/100

înaltime

1. Tihomir Ivanov (Bulgaria) — 2,22 m
2. Mihai Donisan (Romania) — 2,22 m
3. Viktor Ninov (Bulgaria) — 2,14 m

Duminica, in ziua a doua, vor fi programate, pe langa ultimele probe ale heptatlonului si decatlonului, atat dimineata, cat si dupa-amiaza, urmatoarele finale: ora 18,00: 200 m (f), saritura cu prajina (m), saritura în lungime (f), aruncarea ciocanului (f), aruncarea sulitei (m); ora 18,10: 200 m (m); ora 18,20: 1.500 m (f); ora 18,30: 800 m (m); ora 18,50: 110 mg; ora 19,10: saritura în înaltime (f), triplusalt (m), aruncarea greutatii (f), 100 mg, aruncarea discului (m); ora 19,25: 3.000 m obstacole (m); ora 19,40: 5.000 m (f); ora 20,00: 4×400 m (f); ora 20,10: 4×400 m (m).

Reamintim ca întrecerile Balcaniadei de la Pitesti pot fi vizionate în direct, on line, pe site-ul oficial al federatiei, www.fra.ro.

La aceasta editie a Campionatelo Balcanice de atletism participa toate cele 15 tari membre ale ABAF: Albania, Armenia, Bosnia-Hertegovina, Bulgaria, Croatia, Cipru, Georgia, Grecia, Republica Moldova, Muntenegru, Romania, Macedonia, Serbia, Slovenia si Turcia.

Postat în ALTE SPORTURI, Atletism

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401818
2FCSB381824
3CS U Craiova361811
4FC Botosani32189
5FC Viitorul301812
6Astra Giurgiu28187
7Dinamo Bucuresti24183
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2118-3
11Concordia Chiajna1718-5
12OSK Sf Gheorghe1218-20
13Gaz Metan Medias1118-23
14Juventus Bucuresti918-20