FINAL / Flamurtari – Petrolul Ploiesti 1-3. „Lupii galbeni” s-au calificat in turul III preliminar al EL, unde o vor infrunta pe Viktoria Plzen!

Flamurtari-Petrolul-returPetrolul Ploiesti a trecut de Flamurtari in turul al doilea preliminar al Europa League, dupa ce a invins, in deplasare, echipa albaneza cu 3-1, in mansa a doua a „dublei'”.

Elevii lui Lucescu jr. au inceput duelul  in forta, dominand clar inceputul de partida, dar cu toate acestea, Flamurtari a reusit sa deschida scorul intr-unul dintre putinele atacuri reusite pana atunci, prin Lena, in minutul 38 al meciului. Replica „lupilor galbeni”nu s-a lasat asteptata si dupa doar doua minute, Teixeira a egalat cu un sut violent din marginea careului. Reusita ploiestenilor insemna ca albanezii mai aveau nevoie de a inscrie de trei ori pentru a-si asigura calificarea, scenariu putin probabil dupa ce au aratat in primul mitan.

Fluierul de final al primei reprize a surprins tabela de marcaj in echilibru. In a doua repriza, Petrolul a incercat sa faca un joc de posesie la trecerea timpului, insa chiar spre finalul intalnirii, „lupii galbeni”nu s-au multumit cu un rezultat favorabil lor si au inscris pentru o victorie foarte importanta pentru coeficientul Romaniei in cupele europene. De Lucas a rupt egalitatea in minutul 84, pentru ca Priso sa aplice lovitura de gratie lui Flamurtari, in primul minut al prelungirilor.

In turul III preliminar, Petrolul va infrunta echipa ceha Viktoria Plzen, calificata direct in faza aceasta a competitiei.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Echipe de start:

Flamurtari: I. Lika – Arberi, Telushi, Douglas, Mici – Shehaj, Kuqi, Zeqiri, G. Lika – Muzaka, Lena;
Rezerve: Xhelilak, Begaj, Idrizaj, Sakaj, Meto, Gerxho, Licaj;
Antrenor: Ernest Gjoka;

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Gerson, Fanchone – Nepomuceno, De Lucas, Hoban, Teixeira – Mutu – Tamuz;
Rezerve: Cobrea, Beta, Satli, Albin, Priso, Marinescu, Nkoyi;
Antrenor: Razvan Lucescu.

Etichetat cu: , , , , , , , ,
Postat în FOTBAL EXTERN, Liga Europa

1. jon spune:

no problem pt Petrolul, bate cu 2-1 , problema va fi cu Victoria Plzen , dar , nici aia nu sunt vreun bau-bau , deci se poate!