EXCLUSIV / Mihai Teja, dupa prima victorie a sezonului: „Mai avem de lucrat, nu suntem inca la 100%”

tejaUniversitatea Cluj este calificata in sferturile de finala ale Cupei Ligii, dupa ce, duminica, a invins Petrolul pe Arena Cluj, scor 1-0, gratie unui gol marcat de Kovacs, in minutul 31. Tehnicianul „sepcilor rosii”, Mihai Teja se declara satisfacut de ambitia elevilor sai in primul meci oficial al sezonului, chiar si in fata unei adversare care a titularizat in numar mare jucatori mai putin rodati.

„In primul rand, ma multumeste ca rezultat pentru ca am avut un debut bun si este un lucru bun pentru moralul si increderea jucatorilor. Mai avem de lucrat, tot timpul mai este de pus la punct cate ceva, nu suntem inca 100%, dar mi-a placut atitudinea jucatorilor si dorinta lor de a juca.

Eu stiu ce lot are Petrolul. Cred ca jucatorii care au fost titulari cu noi au jucat a doua repriza cu noi si au facut diferenta cu Flamurtari.Petrolul are un lot foarte bun, 26-27 de jucatori, care pot face difernta la orice echipa din Romania.

Ne-am dori mai mult la fiecare meci, pentru ca aici este un stadion frumos, suporterii nostri, daca ar veni mai multi la stadion, ar face o atmosfera extraordinara si am avea mai multa pofta de joc. Dar cei 1000-2000 de suporteri care au fost pe stadion au facut spectacol”, a declarat Mihai Teja in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Executii in direct”.

Universitatea Cluj si-a definitivat lotul pentru sezonul urmator, tehnicianul „sepcilor rosii” declarandu-se multumit de lotul pe care il are la dispozitie si de progresele facute pentru inchegarea echipei in cantonamentul sustinut in Austria.

„S-a lucrat foarte bine, asta pot sa va spun. Baietii au raspuns bine la stimulii de antrenamet si la ce am ce cerut de la ei. Nu ne oprim aici. Zi de zi ne antrenam, ne dorim sa devenim mai buni. Mai este destul pana a fi o echipa asa cum ne dorim. Au venit foarte multi jucatori noi si trebuie sa acumulam omogenitate. In proportie de 98 % suntem acoperiti pe toate posturile.

Ne-am dublat pe posturi, aici este foarte important, pentru ca daca vrei sa lupti pe toate fronturile, trebuie sa ai un lot si numeric si valoric bun”, a spus Mihai Teja, care a infirmat zovnurile privind un transfer iminent al lui Dorin Goga la echipa clujeana.

„Chiar nu am avut asemenea discutii, acum aud. Nu stiu nimic”, a replicat antrenorul.

Cat despre opinia personala privind programul competitional incarcat cu o noua intrecere, antrenorul „sepcilor rosii” spune ca meciurile suplimentare sunt binevenite. Sferturile de finala ale Cupei Ligii sunt insa departe, urmatorul meci oficial al clujenilor fiind cel impotriva nou-promovatei ASA Tg. Mures, o echipa redutabila din perspectiuva lui Mihai Teja.

„Mai sunt meciuri in plus, mai jucam niste meciuri (in Cupa Ligii, n.r.). Este un lucru benefic, mai este un trofeu pus in joc si ambitiile sunt mai mari.

Vom lua fiecare meci in parte, indiferent de competitie, primul meci e cel mai important. Dupa care vedem ce se intampla.

Echipa din Tg. Mures s-a intarit cu jucatori buni, cu experienta, care au jucat si in strainatate, si in Liga 1 la echipe mari. Este o echipa care pe hartie arata bine si ne vom lua masurile de siguranta pentru ca se anunta un meci foarte greu”, a incheiat Mihai Teja.

Etichetat cu: , , , , , , , , , ,