EXCLUSIV / Calificarea Pandurilor in „sferturile” Cupei Ligii i-a lasat un gust amar lui Petre Grigoras. De ce ar fi vrut sa evite CSU Craiova in prima etapa

Grigoras-banca-PanduriiPandurii Tg. Jiu s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Ligii, dupa victoria cu 1-0 in fata lui Gaz Metan Medias, din primul meci oficial al celor doua echipe in noul sezon competitional.

Victoria si calificarea obtinute, la limita, in prelungirile partidei de la Medias nu il incanta insa pe deplin pe antrenorul gorjenilor, Petre Grigoras, care considera ca mai are nevoie de timp pentru a pune la punct jocul echipei.

„Sunt multumit doar de rezultat. Jocul a fost foarte modest. Dupa o luna de zile de cantonament in Austria, am avut doar doua zile libere. Pana la urma ne-am indeplinit obiectivul fara sa stralucim. Oricum, la cati jucatori noi avem va mai dura putin pana cand echipa va arata asa cum imi doresc.

Gasesc usoare circumstante pentru evolutia mai modeste. Antrenamentul este una, jocul oficial este altceva. Este normal ca unui jucator care nu a mai jucat deloc sa-i lipseasca ritmul. Dar mi-am asumat acest risc, pentru ca eu cunosc calitatea jucatorilor si sunt convins ca o sa ajunga la o valoare mai buna.

Este un ritm controlat si am incredere ca echipa va creste de la meci la meci. Nu o sa fie foarte bine in urmatoarele meciuri”, a declarat Petre Grigoras in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Executii in direct”.

Cat despre utilitatea Cupei Ligii, antrenorul Panudrilor spune ca niste bani in plus si cateva meciuri bonus nu pot fi decat bine primite in penuria de lichiditati din Liga 1.

„Orice competitie este utila. Stim cu totii ca jocul este cel mai complex antrenament. Este o competitie pe bani, cam rari in Liga 1. Orice competitie care aduce si un venit este binevenita. Pe mine personal ma bucura ca sunt mai multe meciuri, decat sa joci o data la 2 saptamani, mai bine joci 3 meciuri pe saptamana”, a explicat Petre Grigoras.

Urmatoarea borna pentru Pandurii este meciul cu CS Universitatea Craiova din prima etapa a Ligii 1, meci programat vineri, de la ora 21:00. Petre Grigoras marturiseste ca si-ar fi dorit sa evite infruntarea de pe „Ion Oblemenco” in runda inaugurala a sezonului, dar se consoleaza cu ideea ca il asteapta un spectacol total in tribunele din Banie.

„Daca tot am antrenat oltenii mai mult timp, stiu ce inseamna Universitatea Craiova pentru olteni. Cunosc fenomenul si nu m-am bucurat cand am vazut tragerea la sorti. Sunt convins ca o sa fie frumos, o sa vina multi spectatori. Chiar daca suporterii sunt cu adversarul trebuie sa te imbie sa joci. Mi-as dori sa fie stadionul plin”, a incheiat Petre Grigoras.

sursa foto: DigiSport

Etichetat cu: , , , , , , , ,