Angela Morosanu si Marian Oprea, campioni la Nationalele de Atletism! Vezi ce rezultate s-au inregistrat in reuniunea de la Pitesti

razorIn weekend-ul ce tocmai a trecu s-au desfasurat la Pitesti Campionatele Nationale de Atletism pentru seniori si tineret. Vedetele reuniunii au fost Andrea Ograzeanu si Marian Oprea. Prima, a cucerit doua titlrui nationale, la 100 si 200 de metri, realizand timpi ce i-au permis indeplinirea baremurilor pentru Campionatele Europene. Oprea a btinut si el un succes clar la lungime, in fata concetatenilor.

Alina Rotaru a reusit si ea sa-si indeplineasca baremul de calificare la europene, castigand proba de saritura in lungime cu o performanta ce a masurat 6,74 m.

O performanta notabila a reusit si Bianca Razor (foto), care s-a impus in proba de 400 m, reusind sa depaseasca si baremuld e calificare la Europenele de peste doua saptamani de la Zurich.

Rezultate inregistrate:

Feminin:
5.000 m
1. Monica Madalina Florea (CAM Sighisșoara) — 16’47″51/100
2. Liliana Danci (CSM Resita) — 16’55″45/100
3. Elena Panaet (Stiinta Bacau) — 17’01’61/100

400 m garduri
1. Angela Morosanu (Dinamo Bucuresti) — 57″64/100
2. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) — 59″32/100
3. Roxana Ene (CSU Craiova) — 61″82/100

sulita
1. Nicoleta Anghelescu (Steaua) — 54,92 m
2. Eliza Toader (CSM Bucureati) — 52,86 m
3. Andreea Necsoiu (CSS Aoimii Sibiu) — 45,27 m

greutate
1. Andreea Huzum-Vitan (Dinamo) — 15,47 m
2. Ioana Iancu (CSM Oneati) — 14,01 m
3. Beatrice Puiu (CSM Bucureati) — 12,68 m

800 m
1. Mirela Lavric (CSM Onești) — 2’02″36/100
2. Mihaela Nunu (Steaua) — 2’03″37/100
3. Dorina Korozsi (Crișul Oradea) — 2’03″46/100

inaltime
1. Daniela Stanciu (CSM Bucuresti) — 1,90 m
2. Georgiana Muscalu (CSM Bucuresti) — 1,80 m
3. Beatrice Puiu (CSM Bucuresti) — 1,70 m

200 m
1. Andreea Ograzeanu (Farul Constanta) — 23″61/100
2. Bianca Razor (Steaua) — 23″97/100
3. Alina Panainte (CSU Galați) — 24″31/100

lungime
1. Alina Rotaru (Steaua) — 6,74 m
2. Cornelia Deiac (CSU Oradea) — 6,53 m
3. Cristina Sandu (Farul) — 6,28 m

4×400 m
1.CSU Craiova — 3’55″43/100
2. CSM Ploiești — 4’01″40/100
(CSM Timisoara a fost descalificata)

100 m
Andreea Ograzeanu (Farul Constanta) — 11″32/100
2. Ana Maria Rosianu (Steaua Bucuresti) — 11″88/100
3. Andreea Grecu (Farul Constanta) 11″89/100

400 m:
1. Bianca Razor (Steaua) — 52″29/100
2. Mirela Lavric (CSM Onesti) — 53″25/100
3. Camelia Gal (CSU Cluj-Napoca) — 53″65/100

triplusalt:
1. Cristina Bujin (Farul) — 14,07 m
2. Cristina Sandu (CSM Bucuresti) — 13,85 m
3. Carmen Toma (Farul) — 13,65 m

ciocan:
1. Bianca Perie (SCM Bacau) — 68,60 m
2. Bianca Fazekas Lazar (Steaua Bucuresti) — 62,43 m
3. Oana Baran (Viitorul Vaslui) — 56,53 m

1.500 m:
1. Florina Pierdevara (CSU Craiova) — 4’21″08/100
2. Claudia Bobocea (Farul Constanta) — 4’22″78/100
3. Lenuta Simiuc (CSM Bacau) — 4’23″02/100

prajina:
1. Ionela Pistol (CSM Calarasi) — 3,30 m
2. Catalina Petrescu (Dinamo Bucuresti) — 3,10 m
3. Antonia Irimia (Dinamo) — 2,90 m

disc:
1. Sanda Sorescu (CSM Craiova) — 48,92 m
2. Elena Asmarandei (SCN Bacau) — 45,97 m
3. Ioana Iancu (CSM Onesti) — 44,94 m

100 m garduri:
1. Anamaria Nesteriuc (Steaua) — 13″58/100
2. Anamaria Ionita (CSM Braila) — 13″72/100
3. Beatrice Puiu (CSM Bucuresti) — 13″99/100

3.000 m obstacole:
1. Cristina Casandra (CSM Suceava) — 9’56″47/100
2. Dana Loghin (CSS Medias) — 10’13″56/100
3. Adelina Panaet (Stiința Bacau) — 10’16″61/100

4×100 m:
1. CSU Ploiesti „A” — 47″77/100
2. CSS 7 Dinamo Bucuresti — 48″99/100
3. CSM Ploiesti — 49″28/100

Masculin:

5.000 m
1. Nicolae Soare (Stiinta Bacau) — 14’26″41/100
2. Alexandru Staicu (CS Pandurii Tg. Jiu) — 14’59″56/100
3. Ilie Corneschi (Stiinta Bacau) — 15’00″20/100

400 m garduri
1. Attila Nagy (CS Poli Iasi) — 51″90/100
2. Costin Ionut (CSU Pitesti) — 53″
3. Vlad Dulcescu (Unirea Focsani) — 54″04/100

lungime
1. Marian Oprea (Dinamo) — 7,71 m
2. Adrian Vasile (CSM Bucuresti) — 7,68 m
3. Valentin Toboc (Steaua) — 7,64 m

prajina
1. Andrei Deliu (SCM Deva) — 4,90 m
2. Bogdan Popa (Rapid Bucuresti) — 4,80 m
3. Levente Kecskes (CSM Zalau) — 4,70 m

800 m:
1. Valentin Voicu (Steaua) — 1’50″35/100
2. Ioan Zaizan (CSM Bacau 2010) — 1’50″36/100
3. Cristian Vorovenci (CSM Bacau) — 1’51″54/100

greutate
1. Andrei Gag (CSM Arad) — 18,78 m
2. Mihai Grasu (Dinamo) — 18,69 m
3. Laurentiu Popa (CSM Giurgiu) — 16,12 m

200 m
1. Marian Cimpeanu (CSM Calarasi) — 21″20/100
2. Alexandru Terpezan (CSM Onesti) — 21″32/100
3. Daniel Budin (CSM Slatina) — 21″75/100

4×400 m
1. CSU Pitesti — 3’14″41/100
2. Olimpia București — 3’17″81/100
3. CSM Slatina — 3’17″89/100

100 m:
1. Marian Cimpeanu (CSM Calarasi) — 1″36/100
2. Daniel Budin (CSM Slatina) — 10″60/100
3. Alexandru Terpezan (CSM Onesti) — 10″63/100

400 m:
1. Tiberiu Baneasu (CSM București) — 48″18/100
2. Alin Costache (CSM Pitesti) — 48″47/100
3. Cornel Glisca (CSM Slatina) — 49″31/100

1.500 m:
1. Cristian Vorovenci (CSM Bacau) — 3’58″33/100
2. Ioan Zaizan (CSM Bacau) — 3’58″38/100
3. George Preda (CS Targoviste) — 4’00″10/100

triplusalt:
1. Alexandru Baciu (CSM Calarasi) — 16,30 m
2. Adrian Daianu (Farul Constanța) — 15,80 m
3. Gabriel Tudorache (CSU Ploiesti) — 15,50 m

sulita:
1. Toma Pop (CSU Cluj-Napoca) — 73,74 m
2. Levente Bartha (CSM Bucuresti) — 67,92 m
3. Andrei David (LPS Oradea) — 64,75 m

ciocan:
1. Cosmin Sorescu (CSM Craiova) — 61,79 m
2. Alexandru Mehes (Crisul Oradea) — 58,38 m
3. Florin Asmarandei (CA Roman) — 55,58 m

110 m garduri:
1. Cornel Bananau (Farul Constanta) — 14″31/100
2. Cosmin Dumitrache (CSM Timisoara) — 14″34/100
3. Razvan Tomozei (Poli Iasi) — 14″47/100

inaltime:
1. Mihai Donisan (Rapid Bucureșsti) — 2,22 m
2. Alexandru Tufa (CSU Cluj-Napoca) — 2,18 m
3. Mihai Anastasiu (Steaua) — 2,18 m

disc:
1. Andrei Gag (CSM Arad) — 59,17 m
2. Mihai Grasu (Dinamo) — 57,77 m
3. Andrei Martin (CSU Cluj-Napoca) — 54,67 m

3.000 m obstacole:
1. Alexandru Ghinea (CSU Resita) — 8’47″51/100
2. Andrei Stefana (CSM Craiova) — 8’54″26/100
3. Catalin Atanasoaei (ACS Arena 2011) — 9’24″74/100

4×100 m:
1. CS Olimpia Bucuresti — 41″13/100
2. CSM Onesti — 41″70/100
3. CSM Craiova — 42″97/100

Sursa: agerpres

 

Etichetat cu: , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Atletism

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401818
2FCSB381824
3CS U Craiova361811
4FC Botosani32189
5FC Viitorul291712
6Astra Giurgiu28187
7Dinamo Bucuresti24183
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2017-3
11Concordia Chiajna1718-5
12OSK Sf Gheorghe1218-20
13Gaz Metan Medias1118-23
14Juventus Bucuresti918-20