CSMS Iasi si „U” Cluj trec de favorite, spre „sferturile” Cupei Ligii!

ligaUniversitatea Cluj este a sasea echipa calificata in sferturile de finala ale Cupei Ligii. „Sepcile rosii” s-au impus cu 1-0, pe Arena Cluj, in fata Petrolului, o echipa din care au lipsit mult titulari. Golul decisiv a fost inscris de Kovacs, in minutul 31. La inceputul reprizei secunde, „lupii galbeni” au ramas in inferioritate numerica, in urma eliminarii lui Nkoyi.

In primul meci al rundei cu numarul 3 a „optimilor”  Cupei Ligii, CSMS Iasi a devenit a cincea echipa calificata in sferturile de finala ale Cupei Ligii, dupa ce formatia antrenata de Marius Lacatus s-a impus cu 4-2 in fata lui CFR Cluj, la finele celui mai disputat meci din noua competitia a fotbalului romanesc.

Moldovenii au inceput in forta, deschizand scorul inca din minutul 6, prin Mihai, pentru ca sapte  minute mai tarziu, Vatca sa dubleze diferenta. „Feroviarii” au reusit sa se adune si pana la pauza au egalat, gratie golurilor lui Christian (’38) si Paun-Alexandru (’45).

In partea a doua a meciului, iesenii au reusit sa se ridice la nivelul asteptarilor spectatorilor veniti in Copou pentru a-si sustine echipa, transand soarta partidei in favoarea lor prin reusitele lui Palimaru (’51) si Olah(’89).

Moldovenii de la CSMS Iasi s-au calificat in optimile de finala dupa ce au eliminat in barajul rundei preliminare  o alta nou-promovata, ASA Tg. Mures.