Turul Sibiului, prolog / Olivier Pardini este primul „tricou galben”!

pardiniCea de-a 4-a editie a Turului Ciclist al Sibiului a luat startul in prologul de 2,3 kilometri din centrul orasului. Dintre cei 143 de rutieri, belgianul Olivier Pardini a fost cel mai rapid, parcurgand traseul in 3:11”35, urmand sa imbrace  in prima etapa tricoul galben.

Sportivul echipei Verandas Willems, aflat pentru al doilea an la Sibiu, s-a impus la mustata in fata italianului Diego Rosa, avand un timp mai bun cu o secunda si o zecime decat acesta, in timp ce Michael Olsson (Ringeriks Kraft) a completat podiumul. Coechipierul lui Pardini, Emiel Wastyn, a fost cel mai rapid rutier tanar, in vreme ce Andrei Nechita (MG Kvis Trevignani) a fost cel mai bun roman, obtinand locul 8.

Andrei Nechita a fost cel mai rapid rutier roman in prologul Turului Sibiului. La general, a terminat pe poziţia a 8-a, la 4 secunde si 93 de sutimi de castigator.