UPDATE / Aur pentru echipa de cadete, argint pentru cadeți la Europenele din Italia

romania-tenis-de-masaUPDATE / Echipa de cadete a Romaniei a cucerit aurul la Campionatele Europene de tenis de masa rezervate cadetilor si juniorilor de la Riva del Garda (Italia), in timp ce formatia de cadeti a luat argintul, informeaza Agerpres.

Romania a dispus cu 3-1 de Rusia in finala pe echipe la cadete, punctele fiind aduse de Andreea Dragoman, 3-0 (11-3, 12-10, 11-6) cu Anastasia Kolis, de Adina Diaconu, 3-1 (12-10, 9-11, 12-10, 11-3) cu Kolis, si de perechea Diaconu/Dragoman, 3-2 (11-6, 8-11, 11-5, 14-16, 11-8) cu cuplul Anastasia Kolis/Maria Tailakova. Singurul punct al rusoaicelor a fost adus de Tailakova, 3-2 (6-11, 11-8, 8-11, 12-10, 11-6) cu Diaconu.

In finala probei pe echipe a cadetilor, Franta a intrecut Romania cu scorul de 3-2. Rares sopos l-a invins pe Irvin Betrand cu 3-1 (7-11, 11-4, 11-7, 11-9), iar Cristian Pletea l-a invins pe acelasi Bertrand cu 3-0 (11-9, 11-6, 11-4). Pentru francezi au punctat Nolan Givone, 3-2 (8-11, 8-11, 11-7, 11-9, 11-8) cu Pletea si 3-0 (11-6. 11-8, 12-10) cu sipos, si perechea Bertrand/Givone, 3-0 (12-10, 11-8, 12-10) cu Pletea/Sipos.

Echipa de junioare a Romaniei, formata din Bernadett Balint, Mihaela Lupu si Andreea Clapa, a cucerit medaliile de bronz, marti, dupa ce a invins Rusia cu 3-2 in finala mica. Bernadett Balint a dispus cu 3-2 de Maria Malanina, Mihaela Lupu a pierdut cu 1-3 in fasa rusoaicei Ekaterina Huseva, Andreea Clapa a cedat fara drept de apel in fata Ekaterinei Cerniavskaia, cu 0-3, ultimele doua puncte fiind aduse de Balint, 3-2 cu Guseva, si de Lupu, 3-2 cu Malanina.

Miercuri vor debuta probele individuale.

Echipa cadetilor, formata din Rares Sipos, Cristian Pletea, Alin Spelbus si Dragos Oprea, i-a invins  in sferturi pe reprezentantii Danemarcei, scor 3-1, iar in semifinale s-au impus in fata concurentilor din Rusiarusilor, cu 3-1. In duelul pentru medalia de aur, Romania va infrunta Franta, de la ora 18:30, ora noastra.

Cadetele romance Andreea Dragoman, Adina Diaconu, Tania Plaian si Mihaela Pleasu au trecut in semifinale de Ucraina, cu 3-2, iar in semifinale au dispus de Germania, scor 3-0. Finala cu Rusia este programata la ora 21:00.

Echipa de juniori (Alexandru Manole, Bogdan Postudor, Alexandru Mircea si Adrian Costea) s-a clasat pe locul 26, dupa ce a fost invinsa de Israel in ultimul meci cu 3-0.

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB381824
2CFR Cluj371716
3CS U Craiova33179
4FC Botosani32189
5FC Viitorul291712
6Astra Giurgiu25176
7Dinamo Bucuresti24175
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2017-3
11Concordia Chiajna1717-4
12OSK Sf Gheorghe1117-20
13Gaz Metan Medias1017-23
14Juventus Bucuresti917-18