Maradona ii da unda verde lui Messi, inainte de finala din Brazilia: „Castiga si depaseste-ma, ridica trofeul!”

maradona-messiDincolo de jocurile de cifre  ale statisticilor,  in care Lonel Messi este intr-o neobosita cursa a doborarii recordurilor lui Maradona, cei doi mari poli ai fotbalului Argentinian de ieri si de azi sunt de fapt foarte apropiati. Ba chiar „decarul” de altadata al „Pumelor” este unul dintre cei mai inflacarati sustinatori ai urmasului sau in tricoul cu numarul 10 al selectionatei „Albiceleste”.

Dupa o pauza de 24  de ani, Germania si Argentina sunt din nou fata in fata in duelul pentru „coroana lumii”, dupa ce in 1986, in Mexic, sud-americanii s-au impus cu 3-2, pentru ca patru ani mai tarziu, in Italia, europenii sa isi adjudece sec victoria cu 1-0.

In ambele dati, Maradona a fost pe teren, dand pasa golului decisiv in Mexic si fiind ingalbenit in Italia, dupa golul marcat de Brehme, din penalty, cu 5 minute inainte de incheierea timpului regulamentar.

Iata ca, dupa aproape un sfert de secol, doua dintre cele mai stralucitoare astre din galaxia fotbalului mondial se reintalnesc in duelul pentru marele trofeu al Cupei Mondiale. Inainte de mult asteptatul meci, Maradona nu ezita sa-i ceara lui Messi sa-i egaleze un nou record, pe langa multe alte batute, si anume castigarea titlului fotbalistic suprem.

„Toti, toti argentinienii ne vom gandi la voi, vom fi cu sufletul alaturi de voi! Le doresc baietilor tot norocul din lume! Hai, Leo, hai! Castiga si depaseste-ma, ridica trofeul! Trebuie sa-l depasesti pe Maradona azi!

In ultima vreme toti ne compara pe mine si pe Messi, toti vor sa ne intoarca unul impotriva celuilalt, dar asa ceva nu se va intimpla niciodata. Ne leaga o prietenie care nu poate fi distrusa„, a spus Maradona.

Finala Campioantului Mondial dintre Germania si Argentina va fi transmisa in direct pe TVR 1, de la ora 22.00. Infruntarea va putea fi urmarita in format LIVE TEXT pe SPTFM.ro