Simona Halep a castigat rapid finala BRD Bucharest Open! Este al 8-lea trofeu WTA pentru numarul 3 mondial!

simona-halepFavorita principala a turneului BRD Bucharest Open, Simona Halep a confirmat, castigand finala intrecerii WTA desfasurata de-a lungul acestei saptamani, pe Arene BNR din Bucuresti. Jucatoarea romana s-a impus in doua seturi in fata italiencei Roberta Vinci, cap de serie numarul 2.

Simona Halep a inceput meciul in forta, cu un break muncit in duel cu italianca. Favorita s-a desprins ulterior pe serviciul sau pentru ca Vinci sa dea replica pentru 2-1. Avea sa fie ultimul ghem obtinut de italianca in primul set, care dupa alte doua break-uri cedate jucatoarei noastre s-a recunoscut infranta in prima runda.

Italianca a revenit insa mai determinata in a doua mansa a finalei, reusind un break si apoi adjudecandu-si serviciul. Simona Halep a raspuns insa cu aceeasi moneda si dupa al cincilea break „suflat” italiencei, la scorul de 4-2, numarul trei mondial nu a mai trebuit sa forteze si s-a impus in finala, castigandu-si doar ultimele doua ghemuri la serviciu.c

Simona Halep castiga, asadar, al doilea turneul WTA din acest an, dupa ce a luat trofeul si in Qatar. Este totodata cel de-al optulea trofeu din cariera al cel mai bine clasatei jucatoare romane din toate timpurile.

Victoria finala la BRD Bucharest Open ii aduce Simonei Halep un cec 40.000 de euro si 150 de puncte WTA.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

SETUL II

5-3 Roberta Vinci se zbate sa nu piarda meciul pe serviciul sau si reuseste sa reduca ecartul din setul secund.

5-2 Simona profita cu usurinta de serviciu si se apropie la un singur ghem de victorie!!!

4-2 Un nou break castigat de Simoma, dupa un duel aprins!

3-2 Simona isi adjudeca serviciul dupa o lupta prelungita.

2-2 Break fulger bifat de Simona si jucatoare noastre revine in cursa pentru castigarea unui nou set.

1-2 Simona isi face si ea serviciu si opreste eleanul italiencei.

0-2 Un nou ghem foarte disputat. Italianca are din nou castig de cauza, de data aceasta pe propriul serviciu.

0-1  Roberta Vinci incepe setul secund cu un break adjudecat dupa un duel foarte incrancenat.

SETUL I

6-1 SET!  Al patrulea break al Simonei in acest meci ii aduce si victoria in primul set, dupa doar 29 de minute de la startul meciului.

5-1 Simona Halep se lupta pentru a-si castiga serviciu si reuseste. Un nou break ar inchide sec primul set.

4-1 Al treilea break consecutiv reusit de Simona Halep!

3-1 Simona Halep pune din nou doua ghemuri intre ea si italianca.

2-1 Isi face serviciul si Roberta Vinci.

2-0 Simona isi face serviciu si castiga si al doilea ghem al meciului.

1-0 Simona Halep incepe cu un break dupa un ghem foarte disputat.

0-0 Prima la serviciu va fi jucatoarea italiana.

Halep a intalnit-o pana in prezent pe italianca Vinci de cinci ori. S-a impus de trei ori si a pierdut doua. Victoriile sportivei noastre au venit in turul doi al turneului de la la Barcelona, in 2012, scor 6-1, 6-3, in turul trei la Roma, in 2013, scor 6-4, 6-2, si in turul doi la ‘s-Hertogenbosch, in 2013, scor 6-0, 6-1. Roberta s-a impus in primul tur la Paris, in 2012, scor 6-4, 6-4, dar si in 2013, scor 6-0, 6-3.

In acest an, Simona Halep a castigat turneul de la Doha si a ajuns pana in finala la Madrid si la Roland Garros. De partea cealalta, Vinci joaca prima finala din acest an.

Halep, in varsta de 22 de ani, a cucerit sapte trofee WTA, in afara turneului de la Doha ea castigand, in 2013, si competitiile de la Nurnberg, ‘s-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova si Sofia.

Roberta Vinci, in varsta de 31 de ani, are in palmares noua titluri WTA: Bogota (2007), Barcelona (2009), Luxemburg (2010), Barcelona, ‘s-Hertogenbosch, Budapesta (2011), Dallas (2012), Katowice, Palermo (2013).

sursa foto: digisport.ro