FINAL / Germania – Argentina 1-0. „Masinaria de fotbal” nemteasca devine cvadrupla campioana mondiala

Germany-ArgentinaGermania a cucerit a patra oara in istorie titlul mondial, invingand Argentina cu 1-0 in finala turneului final din Brazilia, prin golul marcat de Gotze, in minutul 114 al intalnirii. Este pentru prima oara cand trofeul este cucerit de trei ori consecutiv de o echipa Europeana.

Intr-adevar o reeditare a ultimei finale din 1990, cand Germania s-a revansat dupa infrangerea suferita in 1986, in ultimul meci al Mondialului din Mexic, si s-a impus peste patru ani in fata Argentinei. Dupa 24 de ani de atunci, „masinaria de fotbal” a germanilor s-a incoronat din nou regina lumii.

Selectionata lui Joachim Low a inceput meciul prudent, preferand un joc de posesie putin spectaculos. Argentinienii au incercat sa raspunda cu atacuri directe, desfasurate in viteza, reusind sa surprinda in cateva randuri defensiva europenilor.

In minutul 21, Higuain ar fi putut sa-si asigure titlul de cel mai bun jucator de la Mondial, cu un gol in poarta lui Neuer, dupa o minge respinsa gresit de Kroos, ce l-a gasit pe atacantul argentinian liber spre poarta adversa. Sutul a trecut insa pe langa stalpul din stanga.

Au mai urmat doua incursiuni periculoase ale lui Messi in marginea careului german, dar „panzerele” i-au inchis de fiecare culoarele vedetei „albiceleste”.

Prima repriza s-a incheiat dupa o ocazie uriasa de gol a Germaniei. Howedes a reluat in bara, fiind insa deja semnalizat in pozitie de offside, la centrarea din corner expediata de Kroos.

Din pacate, a doua repriza a avut un ritm chiar mai slab decat prima, dar, in mod cert, nemtii au revenit pe teren ceva mai hotarati. Daca in prima parte a intalnirii Argentina a fost echipa mai periculoasa, Germania a controlat mitanul secund. Nu putine au fost insa momentele in care jocul de pase la mijlocul terenului se prelungea inutil, lasand monotonia sa cuprinda inclusiv tribunele arhipline ale celebrului Maracana.

Momentul decisiv al celor 90 de minute regulamentare a fost cu siguranta introducerea lui Gotze pe teren, in minutul 88, ca inlocuitor al lui Klose, veteranul Germaniei si cel mai prolific  marcator din toate timpurile al Cupei Mondiale.

In prima repriza aditionala, Argentina ar fi putut incheia socotelile daca Palaccio nu ar fi tratat cu usurinta o faza ce s-a nascut parca de nicaieri. Sud-americanul a primit mingea in careu, nemarcat, dar a incercat sa-l invinga pe inaltul Neuer cu o scarita. Mingea a iesit in aut de poarta.

Cu Schweinsteiger abia revenit de pe teren, dupa un fault urat comis de Aguero, care i-a umplut fata de sange mijlocasului neamt, Germania a dat marea lovitura, prin Gotze. Neobositul Schurrle, cel mai ofensiv jucator al germanilor in acest meci a trimis din flancul stang in careu, iar Gotze, din 6 metri, nu a ratat sansa de a intra in istorie cu un gol ce aduce din nou gloria suprema selectionatei Germaniei, dupa 24 de ani de la finala in care „Panzerele”, invingeau Argentina in Italia, cu acelasi 1-0.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Echipele  de start:

Germania (4-2-3-1): Neuer – Boateng, Hummels, Howedes, Lahm – Schweinsteiger, Kramer – Kroos, Ozil, Muller – Klose

Rezerve: Zieler, Weidenfeller – Grosskreutz, Ginter, Durm, Mertesacker, Mustafi, Draxler, Kramer, Schurrle, Podolski, Goetze

Selectioner: Joachim Low

Argentina (4-2-3-1): Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Mascherano, Biglia – Perez, Lavezzi, Messi – Higuain.c

Rezerve: Orion, Andujar – Federico Fernandez , Campagnaro, Basanta, Gago, Di Maria, Maxi Rodriguez, Augusto Fernandez, Alvarez, Palacio, Aguero

Selectioner: Alejandro Sabella

Argentina si Germania se vor intalni pentru a treia oara in finala Cupei Mondiale. Prima data au castigat sud-americanii, a doua oara nemtii. Germania are trei titluri mondiale in palmares, Argentina doar doua.

Finala va deveni istorie fiind singura din toata istoria competitiei care se reediteaza de trei ori. Acest meci poate fi numit „Clasicul Cupei Mondiale”, in 1986 au invins sud-americanii, scor 3-2, in Mexic, iar in 1990 au batut nemtii, scor 1-0, in Italia. Altfel spus, cele doua reprezentative s-au intalnit pentru prima data consecutiv in finala competitiei.

Pana acum, Germania si Argentina s-au intalnit de 20 de ori. Bilantul este favorabil „pumelor”, care au invins de noua ori, in vreme ce nemtii au doar sase victorii, cinci partide terminandu-se la egalitate. La golveraj este insa egalitate perfecta: 28-28. Argentina si Germania s-au intalnit insa si la ultimele doua Mondiale, in 2006 si 2010, de fiecare data in sferturi. si tot de fiecare data a castigat Germania. in 2006, la penalty-uri, in 2010 cu un categoric 4-0, administrat de echipa lui Joachim Low formatiei antrenate atunci de Maradona. Ultimul meci direct dintre cele doua formatii s-a desfasurat in 2012, cand Argentina s-a impus cu 3-1 intr-un meci amical.

Finala Campionatului Mondial dintre Germania si Argentina va fi transmisa in direct pe TVR 1, de la ora 22.00. Infruntarea va putea fi urmarita in format LIVE TEXT pe SPTFM.ro

Finala va fi arbitrata de italianul Nicola Rizzoli, in varsta de 43 de ani, arbitru FIFA din 2007. El va fi ajutat la cele doua linii de compatriotii sai Renato Faverani si Andrea Stefani, in timp ce rezerva va fi Carlos Vera din Ecuador

GERMANIA, la CM din Brazilia: a invins Portugalia (4-0), a remizat cu Ghana (2-2) si a intrecut echipa SUA (1-0), in grupa, a dispus de Algeria cu 2-1, dupa prelungiri, in optimile de finala, s-a impus cu 1-0 in fata Frantei in sferturi, iar in semifinale a zdrobit Brazilia cu 7-1.

Palmares:
Cupa Mondiala: castigatoare in 1954, 1974, 1990, finalista in 1966, 1982, 1986, 2002; a 18-a participare
Campionatul European: castigatoare in 1972, 1980, 1996, finalista in 1976, 1992, 2008.
Jocurile Olimpice: locul 3 in 1988
Clasamentul FIFA (5 iunie): locul 2
Selectioner: Joachim Loew (din 2006)
Jucatori vedeta: Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger, Mesut Ozil, Sami Khedira
Parcurs in calificari: primul loc in Grupa C a zonei Europa (9 victorii, un meci egal)

ARGENTINA, la CM din Brazilia: Bosnia (2-1), Iran (1-0) si Nigeria (3-2), in grupa. A invins Elvetia cu 1-0, in optimi, dupa prelungiri, a invins Belgia cu 1-0, in sferturi, iar in semifinale a eliminat Olanda, la loviturile de departajare (4-2).

Palmares:
Cupa Mondiala: caștigatoare in 1978, 1986, finalista in 1930 și 1990, sfertfinalista in 1966, 1998, 2006 si 2010; a 16-a participare
Copa America: castigatoare in 1921, 1925, 1927, 1929, 1937, 1941, 1945, 1946, 1947, 1955, 1957, 1959, 1991, 1993
Cupa Confederatiilor: castigatoare in 1992, finalista in 1995 si 2005
Jocurile Olimpice: castigatoare in 2004, 2008
Clasamentul FIFA (5 iunie): locul 5
Selectioner: Alejandro Sabella (din 2011)
Jucatori vedeta: Lionel Messi, Sergio Aguero, Angel Di Maria
Parcurs in calificari: primul loc in zona America de Sud (9 victorii, 5 egaluri si doua ingrangeri)