Cupa Europeana de judo de la Sindelfingen / Trei clasari pe podium pentru sportivii romani

judoSportivii romani au reusit trei clasari pe podium la Cupa Europeana de judo de la Sindelfingen (Germania), o victorie prin Violeta Dumitru (cat. 48 kg) si doua locuri trei, Cristina Matei si Roxana Ioanca (ambele cat. 52 kg), informeaza Agerpres.

Violeta Dumitru s-a impus la categoria 48 kg dupa ce a trecut pe rand de Julia Rotthoff (Germania), in sferturi, Katharina Menz (Germania), in semifinale, si de italianca Angela Giamattei, in finala.

in limitele cat. 52 kg, Roxana Ioanca a pierdut in primul tur la Vera Dworaczyk (Germania), a invins-o in recalificari pe rusoaica Olga Gagarina, iar in meciul pentru bronz a intrecut-o pe poloneza Dorota Smorzewska. Cristina Matei a pierdut la Smorzewska, in turul inaugural, apoi a dispus de olandeza Mandy Tjokroamoto in recalificari si de Dworaczyk in meciul pentru bronz.

Diana Kovacs (48 kg) s-a clasat pe locul 5, ratand treapta a treia a podiumului dupa ce a pierdut meciul decisiv cu Menz. Si Eduard Nicolaescu (73 kg) a terminat pe cinci, fiind invins in ultima partida de germanul Julian Kolein. Alex Ferariu s-a clasat pe locul 7 la cat. 60 kg.

Renata Bucatari (cat. 63 kg) a pierdut in primul tur. Gheorghe Cristian Bodirlau (cat. 81 kg) va evolua duminica.

La competitie s-au aliniat 247 de sportivi din 32 de tari, dintre care 163 la masculin si 84 la feminin.