FINAL / Brazilia – Olanda 0-3. „Portocala mecanica” incheie participarea la Campionatul Mondial neinvinsa! Selecao, fluierata pe Estadio Nacional

bra-olaOlanda a invins Brazilia cu 3-0, in finala mica a Campionatului Mondial. Reprezentanta tarii gazde a turneului final a aratat un joc lipsit de eficienta in fata”Portocalei Mecanice”,  care a speculat cu exactitate carentele defensive ale sud-americanilor.

In tumultul energic al unui stadion ce spera intr-o victorie de onoare a favoritilor, elevii lui Scolari au intrat incordati in joc. Chiar la primul atac asumat de Olanda,  Silva l-a agatat neglijent pe Robben, in propriul careu, punandu-le batavilor golul pe tava. Era abia al doilea minut de joc.

Van Persie a „lansat” mingea in vinclu de la punctul cu var si de aici obiectivul nordicilor a devenit usor ca un joc de antrenament.  La 1-0 brazilienii aveau tribunele inca alaturi.

Ultimele strigate de incurajare pentru „Selecao” s-au stins in minutul 17. In urma unui atac desfasurat in dreapta, Blind a fost servit in apropierea portii, a reluat din prima cu siguranta si a trimis mingea sub transversala lui  Julio Cesar. La  2-0, dupa nici 20 de minute, rusinea capata proportiile din meciul anterior, pentru Brazilia.

Prima repriza s-a incheiat dupa lungi momente de monotonie, in care selectionata lui Scolari a intarit spusele antrenorului  sud-american.Tehnicianul declarase inainte de meci ca este rusinat sa apara din  nou in fata suporterilor brazilieni, dupa umilinta indurata in semifinala cu Germania, scor 1-7.

In repriza a doua, gazdele s-au chinuit  sa se apropie cumva de poarta lui Cillessen. Disciplinatul „mecanism” al lui Van Gaal nu permitea greseli, nici siesi, nici latino-americanilor. Jocul steril al favoritilor a creat rumoare in „sfertul” al treilea al intalnirii, pentru ca spre sfaristul meciului fluieraturile sa se intensifice la atacurile inconsistente ale gazdelor.

Minutele regulamentare s-au scurs chinuitor, „Selecao” era invinsa de doua ori acasa, dar dezastru! Penalizati de tribune ca ar  trage de timp la iesirea calma de pe teren a lui Clasie, purtat pe targa, olandezii marcheaza in faza imediat urmatoare. Wijnauldum reia in poarta, din apropiere, la pasa lui Janmaat, scapat in dreapta portii lui Julio Cesar, si  „Portocala Mecanica”  ingenuncheaza din nou cea mai titrata selectionata a lumii, chiar pe Estadion Nacional.

Seara s-a incheiat triumfal pentru Olanda, neinvinsa in joc ca o veritabila campioana. De partea cealalta, elevii lui Scolari au demonstrat inca o data in fata unei natiuni ca fotbalul brazilian nu mai are suficient talent pentru a pune probleme puternicelor „sisteme” europene.