Ana Maria Branza, locul 2 la spada si Tiberiu Dolniceanu, locul 5 la sabie, in clasamentul Cupei Mondiale!

Branza-si-DolniceanuFederatia Internationala de Scrima a dat publicitatii la inceputul acestei saptamani clasamentele Cupei Mondiale pentru toate cele trei arme, topuri de care se va tine cont la Campionatul Mondial de la Kazan (15-23 iulie), anunta site-ul Federatiei Romane de Scrima.

Romania va fi reprezentata la Campionatul Mondial din Rusia in probele de spada feminin si sabie masculin, individual si pe echipe, iar cei mai bine clasati sportivi romani sunt Ana Maria Branza (locul 2 la spada) si Tiberiu Dolniceanu (locul 5 la sabie). De altfel, Branza si Dolniceanu sunt singurii scrimeri romani care nu vor trebui sa treaca prin grupele preliminare, ei fiind direct calificati pe tabloul principal. Acolo sunt calificati primii 16 sportivi clasati la fiecare arma, in limita a patru locuri pentru fiecare tara.

Clasamentele, in partea lor superioara (primele 16 pozitii), la toate cele trei arme, la individual, arata astfel:

FLORETA FEMININ

1. Arianna Errigo (Italia) – 300 pct.
2. Elisa Di Francisca (Italia) – 227 pct.
3. Inna Deriglazova (Rusia) – 201 pct.
4. Valentina Vezzali (Italia) – 168 pct.
5. Ines Boubakri (Tunisia) – 139 pct.
6. Carolin Golubytskyi (Germania) – 139 pct.
7. Martina Batini (Italia) – 133 pc.t
8. Larisa Korobeynikova (Rusia) – 131 pct.
9. Hee Sook Jeon (Coreea de Sud) – 127 pct.
10. Nzingha Prescod (SUA) – 115 pct.
11. Lee Kiefer (SUA) – 104 pct.
12. Ysaora Thibus (Franta) – 101 pct.
13. Diana Yakovleva (Rusia) – 92 pct.
14. Hyun Hee Nam (Coreea de Sud) – 93 pct.
15. Yulia Biryukova (Rusia) – 92 pct.
16. Carolina Erba (Italia) – 91 pct.

FLORETA MASCULIN

1. Jianfei Ma (China) – 184 pct.
2. Enzo Lefort (Franta) – 157 pct.
3. Gerek Meinhardt (SUA) – 156 pct.
4. Andrea Cassarà (Italia) – 146 pct.
5. Alexey Cheremisinov (Rusia) – 143 pct.
6. Miles Chamley-Watson (SUA) – 137 pct.
7. Alexander Massialas (SUA) – 135 pct.
8. Valerio Aspromonte (Italia) – 118 pct.
9. James-Andrew Davis (Marea Britanie) – 116 pct.
10. Alexander Choupenitch (Cehia) – 115 pct.
11. Jun Heo (Coreea de Sud) – 111 pct.
12. Andrea Baldini (Italia) – 108 pct.
13. Race Imboden (SUA) – 108 pct.
14. Peter Joppich (Germania) – 107 pct.
15. Dmitry Rigin (Rusia) – 93 pct.
16. Yuki Ota (Japonia) – 90 pct.

SPADA FEMININ

1. Emese Szasz (Ungaria) – 200 pct.
2. Ana Maria Branza (Romania) – 149 pct.
3. Julia Beljajeva (Estonia) – 144 pct.
4. Yujie Sun (China) – 132 pct.
5. Yana Zvereva (Rusia) – 126 pct.
6. Courtney Hurley (SUA) – 119 pct.
7. Britta Heidemann (Germania) – 113 pct.
8. Violetta Kolobova (Rusia) – 112 pct.
9. Rossella Fiamingo (Italia) – 109 pct.
10. Anna Sivkova (Rusia) – 104 pct.
11. Shin A Lam (Coreea de Sud) – 102 pct.
12. Injeong Choi (Coreea de Sud) – 100 pct.
13. Anqi Xu (China) – 95 pct.
14. Yana Shemyakina (Ucraina) – 95 pct.
15. Mara Navarria (Italia) – 95 pct.
16. Lauren Rembi (Franta) – 92 pct.

SPADA MASCULIN

1. Nikolai Novosjolov (Estonia) – 161 pct.
2. Fabian Kauter (Elvetia) – 155 pct.
3. Sangyoung Park (Coreea de Sud) – 139 pct.
4. Andras Redli (Ungaria) – 134 pct.
5. Bogdan Nikishin (Ucraina) – 133 pct.
6. Pavel Sukhov (Rusia) – 119 pct.
7. Max Heinzer (Elvetia) – 117 pct.
8. Enrico Garozzo (Italia) – 117 pct.
9. Jinsun Jung (Coreea de Sud) – 116 pct.
10. Ulrich Robeiri (Franta) – 113 pct.
11. Jean-Michel Lucenay (Franta) – 104 pct.
12. Ruben Limardo Gascon (Venezuela) – 87 pct.
13. Silvio Fernandez (Venezuela) – 86 pct.
14. Gauthier Grumier (Franta) – 84 pct.
15. Ivan Trevejo (Franta) – 84 pct.
16. Radoslaw Zawrotniak (Polonia) – 83 pct.

SABIE FEMININ

1. Olga Kharlan (Ucraina) – 314 pct.
2. Mariel Zagunis (SUA) – 215 pct.
3. Ekaterina Dyachenko (Rusia) – 198 pct.
4. Jiyeon Kim (Coreea de Sud) – 195 pct.
5. Vassiliki Vougiouka (Grecia) – 162 pct.
6. Dagmara Wozniak (SUA) – 130 pct.
7. Irene Vecchi (Italia) – 127 pct.
8. Anne-Elizabeth Stone (SUA) – 122 pct.
9. Rajin Lee (Coreea de Sud) – 116 pct.
10. Aleksandra Socha (Polonia) – 116 pct.
11. Chen Shen (China) – 111 pct.
12. Charlotte Lembach (Franta) – 111 pct.
13. Ibtihaj Muhammad (SUA) – 110 pct.
14. Rossella Gregorio (Italia) – 89 pct.
15. Azza Besbes (Tunisia) – 87 pct.
16. Cecilia Berder (Franta) – 86.

SABIE MASCULIN

1. Veniamin Reshetnikov (Rusia) – 208 pct.
2. Junghwan Kim (Coreea de Sud) – 203 pct.
3. Aron Szilagyi (Ungaria) – 194 pct.
4. Enrico Berrè (Italia) – 171 pct.
5. Tiberiu Dolniceanu (Romania) – 167 pct.
6. Bongil Gu (Coreea de Sud) – 164 pct.
7. Luigi Samele (Italia) – 152 pct.
8. Diego Occhiuzzi (Italia) – 140 pct.
9. Alexey Yakimenko (Rusia) – 138 pct.
10. Aldo Montano (Italia) – 137 pct.
11. Csanad Gemesi (Ungaria) – 122 pct.
12. Daryl Homer (SUA) – 113 pct.
13. Max Hartung (Germania) – 98 pct.
14. Kamil Ibragimov (Rusia) – 96 pct.
15. Nikolay Kovalev (Rusia) – 87 pct.
16. Nicolas Rousset (Franta) – 77 pct.

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401818
2FCSB381824
3CS U Craiova361811
4FC Botosani32189
5FC Viitorul291712
6Astra Giurgiu28187
7Dinamo Bucuresti24183
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2017-3
11Concordia Chiajna1718-5
12OSK Sf Gheorghe1218-20
13Gaz Metan Medias1118-23
14Juventus Bucuresti918-20