Baschet – Europenele feminine under 20 / Germania, neinvinsa dupa sase etape, Romania, la polul opus!

baschet-feminin-mingeCu trei etape inainte de incheierea Campionatelor Europene feminine under 20, Divizia B, de la Sofia, echipa Germaniei ramane fara infrangere, iar cea a tarii noastre nu reuseste sa se apropie de victorie. Chiar daca in ultimul meci a intalnit Norvegia, care nu castigase niciun joc, a parasit terenul invinsa, scor 45-52 (26-36). Rezultat care o plaseaza pe ultimul loc, cu sanse mici de a-l parasi in urmatoarele trei partide.

Baschetbalistele antrenate de Dan Calancea si Monika Brosovszki Boriga au pierdut trei dintre cele patru sferturi, 15-17, 11-19, 5-7 (!), impunandu-se doar in cel de dupa pauza, 14-9. Principalele marcatoare au fost Grigore, 15, Kirsberg, 10, Ardelean, 9, norvegianca Austgulen inscriind cele mai multe puncte, 18.

Celelalte rezultate: Germania-Lituania 82-49, Ungaria-Israel 85-63, Bosnia Hertegovina-Marea Britanie 60-53, Portugalia-Bulgaria 64-61. Pe primele locuri se afla Germania, 12 puncte, Ungaria, 11, Bosnia Hertegovina, 10, Portugalia, 10, Lituania, 10.