Recorduri stabilite dupa Brazilia – Germania 1-7!

Muller-bucurieMai intai trebuie spus ca scorul pauzei, 0-5, a fost stabilit in mai putin de 30 de minute, adica intre minutele 11 si 29! A fost pentru a doua oara in istorie cand Brazilia a primit 5 goluri, dar in precedentul caz sud-americanii s-au impus, 6-5, in fata Poloniei, in 1938.

O diferenta de scor apropiata de cea dintre cele doua reprezentative a mai fost intilnita de doar doua ori in semifinalele Campionatului Mondial. Se intimpla in 1930, atunci cand Uruguay invingea Yugoslavia 6-1, iar Argentina trecea de SUA cu acelasi scor.

Mai mult, au trecut 74 de ani de la ultima infringere la 5 goluri a Braziliei. in 1940 era spulberata de Argentina, scor 1-6, insa intr-un meci amical.

Ultima echipa care a inscris minimum 5 goluri intr-o semifinala a fost chiar Brazilia. In 1958, sud-americanii au punctat exact atatea goluri cate au primit in prima repriza contra Germaniei. Adversara de atunci a fost Franta.

A fost pentru prima oara cand Brazilia a pierdut o semifinala de Cupa Mondiala, dupa 1938.

Tony Kroos a inscris o dubla (golurile de 3-0 si 4-0) in minutele 24 si 26, dar timpul dintre cele doua reusite a fost de 69 de secunde. Kroos devine astfel jucatorul care a marcat cea mai rapida „dublă” din istoria mondialelor.

Scorul de 1-7 reprezinta cea mai severa infrangere suferita la un turneu final de o nationala care a fost tara gazda. Pana marti, cele mai severe corectii suferite de gazde au fost:

29. iunie 1958: Suedia – Brazilia 2-5 (finala)

16. iunie 2010: Africa de Sud – Uruguay 0-3 (grupe)