FINAL / Olanda – Argentina 0-0, 2-4. dupa loviturile de departajare! Finala Campionatului Mondial: Germania – Argentina!

Olanda-Argentina-CMGermania si-a aflat miercuri seara cine ii va fi adversara in finala Campionatului Mondial din Brazilia, dupa ce a umilit tara gazda cu 7-1, in prima semifinala. Aceasta este Argentina, dupa ce Messi & Co au reusit sa se impuna la penaltiuri in fata Olandei! A fost 0-0 in timpul regulamentar si dupa cele doua reprie de prelungiri, timp in care nu am putut consemna vreo ocazie clara de gol. La loteria penaltiurilor, olandezii au ratat de doua ori, argentinienii au marcat de patru ori, de ajuns pentru a merge pentru a cincea oara in finala Cupei Mondiale!

In optimi, olandezii au trecut de Mexic, scor 2-1, iar in sferturi au invins Costa Rica la penaltiuri (4-3), dupa 0-0 in timpul regulamentar.

Argentina lui Messi s-a calificat in semifinale dupa ce a trecut in optimi si sferturi cu scor minim, 1-0, de Elvetia si Belgia.

Ambele echipe si-au castigat grupa din care au facut parte, castigand toate meciurile.

Cea mai importanta intalnire dintre cele doua reprezentative este fara indoiala finala editiei din 1978, Campionat Mondial organizat de de Argentina, cand olandezii au fost invinsi cu 3-1, in prelungiri.

Cu toate astea, este a cincea oara cand olandezii ajung in semifinalele Cupei Mondiale, un record pentru o echipa care nu a castigat niciodata acest trofeu. De cealalta parte, Argentina, care a juns tot pentru a cincea oara in penultimul act, are in palmares doua titluri mondiale, cel din 1978 si cel din 1986, care a avut loc tot in Mexic.

Echipele de start:

Olanda: Cillesen – Kuyt, de Vrij, Vlaar, Martins Indi, Blind – Wijnaldum, de Jong, Sneijder – Robben, van Persie
Selectioner: Louis Van Gaal

Argentina: Romero – Zabaleta, Garay, Demichelis, Rojo – Enzo Perez, Biglia, Mascherano – Messi, Higuain, Lavezzi
Selectioner: Alejandro Sabella

Etichetat cu: , , , , , , , ,