Miroslav Klose a inscris al doilea gol, din cele sapte ale Germaniei, in poarta Braziliei, si a devenit cel mai bun marcator all-time al CM!

Ronaldo1-e1402600750693

Marti, 8 iulie 2014, in prima semifinala a Campionatului Mondial din Brazilia, in minutul 23 al semifinalei Brazilia – Germania, atacantul lui Lazio, Miroslav Klose, a majorat diferenta la 2-0 si a inscris, astfel, cel de-al 16-lea sau gol la o asemenea competitie, depasind cu un gol recordul all-time detinut de Ronaldo Nazario (15)!

La scurt timp dupa momentul unic realizat de atacantul in varsta de 36 de ani, nemtii s-au dezlantuit. Au marcat pentru 3-0 prin Kroos, acesta majorand diferenta in minutul 26. Doua minute mai tarziu s-a facut 5-0, gratie lui Khedira, acesta fiind scorul pauzei! S-a terminat 7-1, nemtii inscriind de alte doua ori, de data asta la un interval de 10 minute, prin rezerva Schurlle (’69, ’79), acesta fiind cel mai dezechilibrat scor dintr-o semifinala de CM, desi brazilienii au inscris golul de onoare prin Oscar(’90).

Sa revenim la Klose, atacantul a jucat de-a lungul carierei sale la SG Blaubach-Diedelkopf (1997-1998), FC 08 Homburg (1998-1999), Kaiserslautern (1999-2004), Werder Bremen (2004-2007), Bayern Munchen (2007-2011) si Lazio (2011-prezent).

A jucat 136 de meciuri la echipa nationala, reusind sa marcheze 71 de goluri. Primul l-a dat in martie 2001, intr-o partida din preliminariile CM 2002, cu Albania (2-1). Miro Klose a fost desemnat „Fotbalistul anului” in Germania in 2006, cand a fost golgheterul Bundesligii, iar in 2006 a fost golgheterul Cupei Mondiale, pe teren propriu.

Doar el, Pele si Uwe Seeler au marcat la trei editii diferite de CM, iar Klose este golgheterul all-time al nationalei germane.

6. Sandor Kocsis (Ungaria), Jurgen Klinsmann (Germania) – 11

7. Helmuth Rahn (Germania), Gary Lineker (Anglia), Gabriel Batistuta (Argentina), Teofilo Cubillas (Peru), Gregorz Lato (Polonia) – 10

8. Jairzinho, Vava (Brazilia), Karl-Heinz Rummenigge, Uwe Seeler (Germania), Roberto Baggio, Paolo Rossi, Christian Vieri (Italia), Eusebio (Portugalia) – 9

9. Ademir, Leonidas, Rivaldo (Brazilia), Diego Maradona, Guillermo Stabile (Argentina), Rudi Voller (Germania), David Villa (Spania), Oscar Miguez (Uruguay) – 8

10. Careca (Brazilia), Oldřich Nejedlý (Cehoslovacia), Hans Schafer (Germania), Lajos Tichy (Ungaria), Johnny Rep (Olanda), Andrzej Szarmach (Polonia) – 7

_______________________________________

La 36 de ani si 12 zile, Miroslav Klose a inscris, sambata, in meciul Germania – Ghana cel de-al 15-lea sau gol la un Mondial, egaland astfel un record pe care-l detinea un alt mare atacant. Intrat pe teren in minutul 69 al jocului de la Fortaleza, Klose a marcat in minutul 71 golul de 2-2, stabilind scorul final.

Atacantul lui Lazio devine cel mai in varsta marcator al Germaniei la Cupa Mondiala si al treilea jucator care puncteaza la patru editii ale turneului final, dupa Pele si Uwe Seeler. Cu golul de sambata Klose egaleaza recordul lui Ronaldo Nazario.

Brazilianul a reusit sa puncteze de 15 ori la trei editii mondiale, 1998, 2002 si 2006. Pe locul al doilea in aceasta ierarhie e un alt german, Gerd Muller, cu 14 reusite, la doar doua editii, 1970 si 1974.

Cand intri si echipa este in avantaj e mai usor, iar noi am avut posesia mereu. Echipa a jucat foarte bine si cateodata iti ies toate, alteori nu. Cred ca am controlat meciul in destule momente, insa este foarte cald aici, s-a alergat foarte mult. Golul a fost un moment extraordinar pentru echipa si pentru mine. Ma bucur enorm! E o reusita care se vede pe tabela. Nu am o super-relatie cu antrenorul, nu-i voi reprosa niciodata daca nu ma va trimite titular pe teren, dar atunci cand intru trebuie sa dau totul si sa marchez.„, a declarat Miroslav Klose la finalul partidei cu Ghana, conform Digi Sport.

Imediat dupa ce Miro a reusit egalarea recordului brazilianului, Ronaldo i-a transmis, prin intermediul contului sau oficial de twitter, un mesaj in engleza si germana egalului sau: „Bine ai venit in club, Klose! Imi imaginez bucuria ta. Ce Cupa Mondiala frumoasa!”.

Etichetat cu: , , , , , , , ,