FINAL / Brazilia – Germania 1-7. Seara neagra pentru istoria fotbalului brazilian

Brazilia-Germania-CMSelectionata Braziliei a trait marti seara cea mai neagra zi din istoria sa. „Celecao” a fost umilita in semifinala Mondialului de o Germanie care a facut un meci perfect. Nemtii conduceau la pauza cu 5-0, iar in a  doua repriza nu au mai fortat si au mai inscris de „doar” doua ori. Oscar a reusit singurul gol al gazdelor in minutul 90, reusita ce nu a reusit sa spele rusinea traita de brazilieni. „Panzerele” asteapta in ultimul act invingatoarea meciului Argentina – Olanda.

Brazilia: Julio Cesar – Maicon, Dante, David Luiz, Marcelo – Fernandinho, Luis Gustavo – Hulk, Bernard, Oscar – Fred

Germania: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Howedes – Schweinsteiger, Khedira – Muller, Kroos, Ozil – Klose

Arbitri: Marco Rodriguez – Marvin Torrentera si Marcos Quintero (toti din Mexic). Rezerva: Mark Geiger (SUA).

Postat în MONDIAL

1. Fane spune:

Stire scrisa de „ziaristii” de azi. „Oscar a REUSIT singurul gol al gazdelor, REUSITA ce nu a REUSIT…….”.
    Germania peste tot.Daca ar fi fost joc scoala,nu ar fi facut astfel de combinatii uluitoare din care au inscris cele mai multe dintre goluri. Brazilia inexistenta la acest Mondial,cred ca regreta ca chilianul Pinilla a sutat in bara,deoarece daca marca, „scapau” de umilinta cu Germania.