CM de handbal feminin U20 / Suntem in „sferturi”, dupa victoria in fata Portugaliei!

handbal-U20Nationala de handbal feminin a Romaniei U-20 a s-a calificat, luni, in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Croatia, dupa ce a invins reprezentativa similara a Portugaliei, cu scorul de 25-21 (10-9).

Tot luni, in optimile de finala, Danemarca a invins Cehia, cu scorul de 37-23 (19-10). In celelalte partide ale zilei s-au inregistrat urmatoarele rezultate:  Coreea de Sud-Serbia 32-28, Brazilia-Franta 23-29, Olanda-Croatia 22-21, Ungaria-Slovenia 26-20, Norvegia-Germania 24-27 si Rusia-Suedia 31-18.

Nationala Romaniei s-a calificat in optimile de finala ale CM din Croatia dupa ce a incheiat grupa D preliminara, la Cakovec, cu trei victorii – 35-22 cu Tunisia, 26-21 cu Brazilia şi 30-24 cu Slovenia – si o infrangere, 31-34 cu Rusia. Romania s-a clasat pe locul secund, cu 8 puncte.

Meciurile din sferturile de finala vor avea loc miercuri, urmate de semifinale, vineri, si finalele pentru medalii, programate duminica.