FINAL / Dinamo – Hearts of Midlothian 1-2! „Cainii”, la prima infrangere in stagiul de pregatire din Anglia

dinamo-cantonamentDinamo a pierdut primul meci din cantonamentul desfasurat in Anglia, fiind infranta cu 1-2 de echipa Hearts of Midlothian, retorgradata la sfarsitul sezonului trecut in a doua liga scotiana.

Elevii lui Flavius Stoican s-au vazut condusi inca din startul meciului, dar ulterior au dominat ostilitatile si au reusit sa restabileasca egalitatea in minutul 15, prin Bilinski. Dupa doar 6 minute, scotienii au revenit insa in avantaj.

Chiar daca in continuare au avut marile ocazii ale primei reprize,  „cainii” nu au mai reusit sa inscrie pana la fluierul de pauza.

Partea a doua a partidei a fost ceva mai dificila pentru jucatorii lui Stoican, care din minutul 48 au evoluat in inferioritate numerica, Rus fiind eliminat dupa ce l-a imbrancit pe arbitrul central al intalnirii. In cele din urma tabela de marcaj nu a mai suferit modificari si Flavius Stoican poate trage concluziile dupa prima infrangere din aceasta vara.

Dinamo era neinvinsa in primele trei partide disputate in aceasta vara dipsutate in Albion. In primul meci, „cainii” s-au impus cu 5-0 in fata englezilor de la Cheadle Town, formatie din liga din Anglia, pentru ca in urmatorul meci sa obtina acelasi rezultat cu galezii de la Gap Connah’s Quay. In ultima partida disputata, elevii lui Flavius Stoican au trecut cu 2-1 de Stalybridge Celtic, echipa din liga a 6-a engleza.

Partida cu Heart of Midlothian este penultima pe care „alb-rosiii” jucat-o in cantonamentul din Anglia. Stagiul de pregatire desfasurat dincolo de Canalul Manecii se incheie pe 8 iulie cu meciul impotriva campioanei Bulgariei, Ludogorets, formatie la care evolueaza fostul dinamovist, Cosmin Moti.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Echipa de start a lui Dinamo (4-3-3): T. Marc – L. Rus, Durimel, Ad. Popa II, Fai – Boubacar, Barboianu, Elton – C. Matei,  Bilinski, V. Lazar