Krul a fost introdus pentru penaltiuri, iar portarul lui Newcastle a calificat Olanda in semifinalele CM!

KrulPortarul olandez al lui Newcastle, Tim Krul, intrat in teren in minutul 120 al ultimului sfert de finala, Olanda –  Costa Rica, a declarat ca si-a indeplinit un vis prin faptul ca a reusit sa apere doua lovituri de departajare si a calificat Olanda in semifinalele competitiei.

Stiam ca daca sunt lovituri de departajare, exista sanse sa intru in joc. Deci, m-am pregatit. Mi-am indeplinit un vis si mi-am calificat tara in semifinalele CM. Dar Jasper Cillessen (n.r. – celalalt portar) a fost eroic in ultimele minute si fara el nu am fi ajuns la lovituri de departajare. Plec de multe ori pe coltul bun pentru ca pur si simplu astept ultimul moment pana sa aleg„, a declarat Krul.

Interesant este ca, in ultimul sezon din Premier League, Krul a luat gol in toate cele cinci penalty-uri pe care le-a infruntat. A fost pentru prima oara in istoria Campionatelor Mondiale cand un portar este introdus exclusiv pentru loviturile de departajare.

Dupa cele 90 de minute de joc si cele doua reprize de prelungiri, scorul a fost egal 0-0. La loviturile de departajare pentru Olanda au marcat Van Persie, Robben, Sneijder si Kuyt. Pentru Costa Rica au transformat Borges, Gonzalez si Bolanos, in timp ce Ruiz si Umana au ratat.

Dupa acesta meci, s-au stabilit si cea de-a doua semifinalista a Campionatului Mondial. Marti, se vor intalni Brazilia si Germania la Belo Horizonte, iar miercuri se va decide a doua finalista intre Argentina si Olanda la Sao Paolo.

S-au stabilit şi cele două semifinale ale campionatului mondial. Marţi vor juca în penultimul act Brazilia şi Germania la Belo Horizonte, iar miercuri se va decide a doua finalistă între Argentina şi Olanda la Sao Paolo.  – See more at: https://www.fanatik.ro/inger-si-demon-arjen-robben-jucatorul-de-geniu-250193?mobile=v3#ad-image-0