FINAL / Olanda – Costa Rica 4-3. „Portocala Mecanica” isi face dreptate la penalty-uri si este la un pas de o noua finala mondiala!

Olanda-Costa-Rica-CMOlanda s-a calificat in semifinalele Cupei Mondiale din Brazilie, invingand Costa Rica la loviturile de departajare, cu 4-3,  dupa ce latino-americanii au reusit, ajutati si de un noroc inechitabil, sa pastreze scorul nealterat pana la sfarsitul reprizelor de prelungiri.

Batavii au dominat ostilitatile inca din primele secunde ale meciului, dar daca primele incercari ale portii adverse au fost zadarnicite de Navas, treptat si sansa s-a aratat mult prea generoasa cu costaricanii.

Van Persie in minutul 22 si Sneijder in minutul 39 au semnat marile ocazii ale primei reprize, dar de fiecare data Navas a fost de netrecut. La poarta lui Cillessen nu s-a inregistrat niciun pericol pana la fluierul de pauza.

Costa Rica a stat bine in defensiva si in partea a doua a meciului. Jocul combinativ si agresiv al „Portocalei Mecanice” a regasit insa culoarele spre careul adversarilor, dar fara gol. Mai mult decata atat, „Magicianul” Van Persie a fost anihilat in cateva randuri de jocul perfect la offside al latino-americanilor.

Sneijder a incercat in cele din urma din faza fixa, dar sutul sau cu efect a lovit bara. Tot sansa i-a salvat pe costaricani si in prelungirile reprizei secunde, cand Vlaar nu a reusit sa inscrie din apropiere, sutul sau fiind respins de Tejeda in transversala.  Costa Rica s-a salvat inca o data de la o infrangere altfel meritata, tinand cont ca selectionata lui Jorge Luis Pinto nu reusise pana la acel moment sa trimita niciun sut pe poarta adversa. Nici unul.

S-a ajuns in cele din urma la prima repriza aditionala, faza in care olandezii au ramas periculosi, dar din nou Navas si-a salvat echipa, dupa ce  Vlaar a reluat cu capul din careu.

In repriza aditionala secunda,  dominata de asemenea de batavi, Costa Rica putea sa demoleze Olanda in minutul 117, cand Urena a sutat din 15 metri pe coltul scurt. Cillessen, neintrebuintat practic pana in acea clipa, a reactionat insa eficient si a reusit sa prinda balonul de langa bara din dreapta.

Doua minute mai tarziu, Olandei i s-a relevat din nou interdictia aproape supranaturala de a inscrie in poarta lui Navas, batut la sutul lui Sneijder din 25 de metri. Avea sa fie insa bara din nou! Chiar in ultimele secunde inainte de fluierul ce urma sa cedeze soarta meciului loteriei loviturilor de departajare, Louis van Gaal a hotarat sa-l inlocuiasca pe Cillessen cu Krul, o mutare ce s-a dovedit a fi de inspiratie divina pentru batavi.

Borges l-a invins pe nou-intratul portar al Olandei; Van Persie a dat o replica pe masura. A urmat ratarea capitanului costarican Ruiz, al carui sut a fost aparat de Krul. Robben si-a facut datoria, iar Gonzalez l-a invins pe portarul batav. Dupa doua bare in tipul meciului, ghinionul i-a parasit pe olandezi, inclusiv pe Sneijder, care de la punctul cu var nu a mai ratat. Bolanos a prelungit sperantele costaricanilor, dar Kuyt le-a readus latino-americanilor sufletul la gura. Sperantele uneia dintre marile surprize ale Mondialului au fost insa spulberate de o noua parada a lui Krul, care a scos sutul lui Umena, spre extazul batavilor si resemanarea costaricanilor, eliminati in cele din urma la limita, dupa o prestatie corecta – la fel ca si cea a arbitrilor – dar vegheata la tot pasul de suflul zeitei Fortuna, induplecata in cele din urma de fervoarea batavilor.

Olanda merge asadar in semifinale, unde va intalni Argentina, iar Costa Rica paraseste Mondialul la care a atins culmea performantei in istoria de pana acum a selectionatei din America Centrala, cu doar doua goluri primite, dupa ce a eliminat doua foste campioane mondiale, Italia si Anglia, si o fosta campioana europeana, Grecia.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Olanda (5-3-2): Olanda: Cillessen – Vlaar, De Vrij, Martins Indi, Blind – Wijnaldum, Sneijder, Depay – Robben, Van Persie, Kuyt
Selectioner: Louis van Gaal;

Costa Rica (5-4-1): Navas – Gamboa, Acosta, Gonzalez, Umana, Diaz – Ruiz, Borges, Tejeda, Bolanos – Campbell
Selectioner: Jorge Luis Pinto (Columbia).

Arbitri: Ravshan Irmatov – Abduxamidullo (ambii din Kazahstan) si Bakhadur Kochkarov (Kirghistan). Rezerva: Noumandih Doue (Coasta de Fildes)

Costaricanii, fara indoiala, surpriza acestei editii, nu au pierdut niciunul din cele trei meciuri sustinute cu echipe europene la aceasta Cupa Mondiala: a invins Italia, 1-0, a remizat cu Anglia, 0-0, ambele in faza grupelor, cu Grecia, „in optimi”, 1-1, 5-3 la loviturile de departajare, asta dupa ce a debutat la acest CM cu un 3-1 in fata Uruguay-ului.

Costa Rica ar putea deveni prima echipa din CONCACAF care ajunge in semifinalele Cupei Mondiale, dupa USA, la ediia inaugurala, din 1930.

Tripla vicecampioana mondiala (1974, 1978, 2010), Olanda a reusit sa castige de trei ori la CM 2014, dupa ce a fost condusa, avand cel mai bun atac dintre echipele de la aceasta editie, cu 12 reusite in patru partide. A castigat o grupa cu Chile, 2-0, Spania, 5-1, si Australia, 3-2, apoi a trecut de Mexic in optimi, 2-1.

Etichetat cu: , , , , , , , ,