EXCLUSIV / Marius Beudeanu imparte aprecieri arbitrilor din primele sferturi ale Mondialului: „La o comparatie intre Carballo si Pitana, superioritatea spaniolului este evidenta”

beudean01nArbitrajele primelor doua  meciuri ale sferturilor de finala de la Mondialul din Brazilia nu au scapat analizei agere a instructorului FIFA pe probleme de arbitraj, Marius Beudeanu, care a dat o „bila alba” spaniolului Velasco Carballo pentru prestatia din duelul Brazilia-Columbia 2-1 si o „bila neagra” argentinianului Nestor Pitana, coordonatorul partidei Germania – Franta 1-0.

„Carballo a avut intr-adevar un meci dificil, la fel si asistentii sai. Pana la urma, din ceea ce am vazut, aproximativ 70-80 de minute pana la final, eu zic ca spaniolul s-a descurcat onorabil. A fost un meci fragmentat, cu jucatori nervosi. Pana la urma, un plus as acorda asistentilor lui  Carballo, care au anulat un gol si au semnalizat cateva offside-uri la limita, dar depistate corect.  Zuniga a avut acea intrare criminala la Neymar, care trebuia sanctionata cu lovitura libera directa si cel putin avertisment.

Pitana mi se pare obosit din minutul unu, il vad transpirat, se deplaseaza greoi. E adevarat ca si statura lui masiva il dezavantajeaza.

Daca facem o comparatie intre Carballo si Pitana, superioritatea spaniolului este evidenta si inca o data se vede superioritatea scolii de arbitraj europene. In ceea ce priveste arbitrul favorit pentru finala, cred ca daca uzbecul Irmatov nu va fi delegat la una dintre semifinale, cu siguranta va avea sanse mari sa arbitreze finala”, a declarat Marius Beudeanu in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Liga de weekend”.

Dupa ce la inceputul turneului final s-a plans de calitatea arbitrajelor, fostul asistent a revenit la sentimente mai bune fata de prestatiile „fluierasilor” de la Mondial, dupa primele meciuri eliminatorii ale competitiei.

„Mi se pare ca numarul de greseli marcante a scazut. Nu am mai avut parte de greseli flagrante si se simte o revigorare a ceea ce inseamna arbitrajul la acest Campionat Mondial. Nu a fost un meci in care sa nu vad cateva erori importante pentru economia jocului.

Una peste alta, din faza optimilor, in momentul in care s-a iesit din faza grupelor, mi se pare o imbunatatire a calitatii arbitrajelor. Probabil ca si arbitrii sunt constienti ca este vorba de meciuri eliminatorii si prestatia lor poate fi una decisiva.

In ceea ce priveste calitatea jocului, destul de saracacios spectacolul sportiv. In afara de meciul acela SUA-Belgia, miza jocului isi spune cuvantul, echipele sunt prudente, iar asta dauneaza spectacolului”, a conchis Marius Beudeanu.

Etichetat cu: , , , , , , , ,