FINAL / Franta – Germania 0-1. „Panzerele” imprastie „Cocosii” in drum spre semifinale!

Franta-Germania-CMGermania este prima semifinalista a Campionatului Mondial din Brazilia, dupa ce „Panzerele” s-au impus fara drept de apel in fata „Cocosilor”, chiar daca rezultatul de pe tabela releva o victorie la limita.

Mult mai bine organizati in teren, cu constructii mai riguroase spre poarta adversa, Germania au aratat inca din inceputul partidei ca este echipa mai buna, comansandu-si adversara in propria jumatate de teren.

Primul sut pe poarta a apartinut francezilor, dar departe de a avea prgamatismul nemtilor, galii nu au putut decat sa constate exigenta „alemanilor” in minutul 13, cand Hummels a reluat in plasa inca la primul atac al portii aparate de Lloris, in urma unei lovituri libere de pe partea dreapta executata fara cusur de Kroos, de pe partea stanga.

Golul marcat nu i-a linistit deloc pe elevii lui Joachim Low, care au continuat sa mentina jocul in jumatatea adversa, insa s-a putut observa mai multa inversunare in atacurile francezilor.

Benzema ar fi putut egala, in minutul 34, dar sutul atacantului de la 4 metri a fost respins, iar selectionata lui Didier Deschamps a revenit condusa la vestiare dupa fluierul de final al primei reprize.

In a doua parte a meciului, germanii au stiut sa pastreze un ritm temperat al jocului, evitand sa lase spatii „cocosilor” spre poarta lui Neuer. Ba chiar marea ocazie a reprizei a apartinut tot „panzerelor”, care in minutul 82 s-ar fi putut desprinde daca Schurrle nu ar fi sutat defectuos dintr-o pozitie excelenta, dupa ce Muller luftase in zona puncutului cu var.

Pe final de meci, francezii au crescut ritmul atacurilor, dar defensiva germanilor si Neuer au dat siguranta, reusind sa duca meciul spre o victorie a Germaniei, calificata astfel in semifinalele Mondialului din Brazilia, in detrimentul unei selectionate fata de care impartaseste mai multe rivalitati.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Franta (4-2-3-1): Lloris (c) – Debuchy, Varane, Sakho, Evra – Cabaye, Matuidi – Valbuena, Pogba, Griezmann – Benzema;
Selectioner: Didier Deschamps;

Germania (4-2-3-1): Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Howedes – Khedira, Schweinsteiger – Ozil, Kroos, Muller – Klose;
Selectioner: Joachim Low.

Etichetat cu: , , , , , , , ,