FINAL / Brazilia – Columbia 2-1. Selecao merge in semifinale, dupa un final de meci tensionat

Brazilia-Columbia-CMBrazilia a castigat cu 2-1 partida contra Columbiei din sferturile de finala ale Mondialului si se califica in semifinalele turneului, unde va intalni Germania, victorioasa  in antepenultimul act in fata Frantei, scor 1-0.

Sustinuta de peste 50.o00 de fani pe arena Fortaleza din Castelao, Selecao a inceput partida in forta, stimualta si de jocul ambitios al columbienilor. Mai lucida in linia mediana, favorita tribunelor a reusit sa mentina jocul in jumatatea adversa, iar in minutul 7, la o lovitura libera de pe partea dreapta, a reusit sa deschida scorul prin Thiago Silva, demarcat excelent la bara a doua, pentru centrarea lui Neymar.

Replica Columbiei nu s-a lasat asteptata, insa in ciuda eforturilor ofensive ale elevilor lui Jose Pekerman, la pauza, scorul ramasese in continuare favorabil brazilienilor.

Si mai ambitiosi in repriza secunda, columbienii au dat emotii mari brazilienilor, punandu-l in dificultate de cateva ori pe Julio Cesar.

Yepes a reusit sa puan mingea in plasa in minutul 66, dupa o minge balbaita in careu de brazilieni, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Trei minute mai tarziu, Brazilia a obtinut o lovitura libera de la mare distanta, din zona centrala, transformata magnific de David Luiz cu una din executiile care vor ramane in colajul fazelor memorabile de la Mondialul din Brazilia. La scorul de 2-0, cauza Columbiei parea pierduta, dar „cultivatorii de cafea” nu si-au pierdut speranta si au continuat sa atace, atitudine care a dat roade dupa 10 minute de la al doilea gol.

Patruns in careu, Bacca a reusit sa trimita mingea peste Julio Caesar, dar a fost impiedicat sa joace mingea de portarul brazilian, obtinand o lovitura de la 11 metri. Penalty-ul a fost transformat de Rodriguez in minutul urmator, iar brazilienii au tremurat in ultima parte a meciului.

In cele din urma, niciuna dintre echipe nu a mai reusit sa modifice situatia de pe tabela de marcaj, iar Brazilia si-a adus din nou suporterii la extaz, pasind spre semifinale, acolo unde vor intalni o alta favorita la castigarea turneului, Germania.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

Brazilia: 12. Julio Cesar – 23. Maicon, 3. Thiago Silva (cpt.), 4. David Luiz, 6. Marcelo – 5. Fernandinho, 8. Paulinho – 7. Hulk, 11. Oscar, 10. Neymar – 9. Fred.
Selectioner: Luiz Felipe Scolari.

Columbia: 1. David Ospina – 18. Juan Zuniga, 2. Cristian Zapata, 3. Mario Yepes (cpt.), 7. Pablo Armero – 13. Fredy Guarin, 6. Carlos Sanchez – 11. Juan Cuadrado, 10. James Rodriguez, 14. Victor Ibarbo – 9. Teofilo Gutierrez.
Selectioner: Jose Pekerman.

Partida va fi arbitrata de spaniolul Carlos Velasco Carballo.