Se cunosc toate echipele calificate in sferturile de finala la Campionatul Mondial! Tabloul complet si programul meciurilor

meciuriOdata cu intalnirea dintre Belgia si SUA, de marti noapte, castigata de europeni dupa prelungiri, s-au terminat si meciurile din optimile de finala ale Campionatului Mondial.

Urmeaza faza sferturilor de finala, unde s-au califcat opt echipe, printre acestea si surpriza Costa Rica.

Tabloul complet al sferturilor:

Brazilia – Columbia, vineri, 4 iulie, ora 23:00.

„Selecao” a ajuns in aceasta faza dupa ce a trecut de Chile la loviturile de departajare. Columbia a eliminat o alta echipa sud-americana in optimi, Uruguay.

Franta – Germania, vineri, 4 iulie, ora 19:00.

Singura intalnire 100% europeana din sferturile de finala. „Cocosii” au avut nevoie de 80 de minute pentru a inscrie in poarta Nigeriei, pe care au invins-o cu 2-0. Nemtii s-au chinuit cu Algeria, avand nevoie de prelungiri pentru a se califica.

Argentina – Belgia, sambata, 5 iulie, ora 19:00.

Sud-americanii au depins de Messi pentru a ajunge pana in acesta faza. Capiatanul „pumelor” a reusit patru goluri in grupa, iar in optimile de finala a pasat decisiv pentru golul lui Di Maria din minutul 118 al meciului cu Elvetia. „Dracii rosii” au avut si ei nevoie de prelungiri pentru a trece cu 2-1 de SUA.

Olanda – Costa Rica, sambata, 5 iulie, ora 23:00.

„Portocala Mecanica” a trecut dramatic in optimi de Mexic, dupa ce in minutul 80 al partidei erau condusi cu 1-0. Olandezii par mari favoriti in fata celor din Costa Rica, dar acestia nu trebuiesc subestimati dupa ce au trimis acasa Anglia, Italia si Grecia.