FINAL / Steaua – Ludogorets 2-4. A treia infrangere din tot atatea posibile pentru „ros-albastri”

Galca-amical-SteauaSteaua a suferit o noua infrangere in cantonamentul din Anglia si ramane fara niciun rezultat pozitiv in campania de pregatire, dupa trei partide disputate.

Invinsa anterior de doua echipe din esalonul secund elvetian, elevii lui Costel Galca s-au predat si in fata foramtiei bulgare, Ludogorets, care s-a impus cu 4-2, dupa ce a avut un ecart de patru goluri si ratase doua penalty-uri.c

Scorul a fost deschis de Dyakov, in minutul 20, iar 7 minute mai tarziu Ludogorets a obtinut o lovitura de la 11 metri in urma unui hent comis de Keseru. Pedro Junior a ratat executia de la punctul cu var si prima repriza s-a incheiat in cele din urma cu sc0rul de 1-0, dupa doua sanse de egalare ratate de Keseru si Szukala.

In minutul 62, Ludogorets a obtinut un nou penalty, iar de data aceasta a venit randul lui Zlatinski sa rateze, sutand in bara. Peste trei minute insa bulgarii mareau diferenta prin Marcelinho, in urma unui contraatac.

A urmat o bara lui Bezjak in minutul 73, dar bulgarul nu a mai gresit minutul urmator, inscriind pentru 3-0. Dupa alte patru minute Chocho a marit din nou diferenta, cu un sut de la 25 de metri.

Pe final de meci, Gradinaru a reusit sa reduca diferenta, scapat singur cu portarul, in minutul 79, pentru ca Iancu sa reduca si mai mult handicapul cu sase  minute inainte de final, mult prea putin si prea tarziu pentru ca Steaua sa evite a treia infrangere din tot atatea disputate in cantonamentul din Anglia.

Echipa de start a SteleiArlauskis – Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici – Sanmartean, Prepelita – N. Stanciu, Chipciu, C. Tanase – Keseru;

Rezerve: Nita, Cojocaru, Rapa, L. Filip, Toşca, G. Matei, Pham, Pirvulescu, I. Neagu, Aldea, Iancu, Valceanu, Gradinaru.