FINAL / Argentina – Elvetia 1-0. Di Maria scuteste „Pumele” de loteria loviturilor de departajare!

arg-elv

Argentina s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului Mondial, reusind sa invinga Elvetia cu doar cateva minute inainte de a se trece la executarea loviturilor de departajare.

Ceva mai periculosi in fata ofensiva in prima parte a jocului, argentinienii au pierdut treptat ritmul si au inceput sa se simta amenintati de replicile determinate ale elvetienilor.

Au existat insa numeroase momente, mai ales in repriza secunda, in care jocul a trenat, fara sa se inregistreze faze notabile la cele doua porti.

Nu e de mirare ca, la sfarsitul celor 90 de minute regulamentare, scorul ramasese nul. Nici in reprizele aditionale prestatia celor doua echipe nu s-a imbunatatit. Ba din contra, desi suporterii „Pumelor” incercau tot mai aprins sa-si impinga favoritii spre victorie, selectionata Argentinei dadea semne clare de oboseala, Di Maria fiind singurul care isi mai asuma din cand in cand cate un sut de la din afara careului.

Ambitia atacantului de la Real Madrid a fost in cele din urma rasplatita. Dupa o faza construita de Messi, rivalul sau de la Barcelona, „septarul” sud-americanilor a sutat perfect din 12 metri, invingandu-l pe Benaglio, dupa un meci in care portarul elvetienilor a fost sclipitor.

Elvetienii au fortat disperati egalarea in ultimele secunde de joc, inclusiv Bengalio aparand in careul advers pentru a se alatura eforturilor ofensive, dar in cele din urma fluierul final a transat soarta calificarii in favoarea Argentinei.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Echipe de start:

Argentina: 1. S. Romero – 4. Zabaleta, 17. Federico Fernandez, 2. Garay, 16. M. Rojo – 5. Gago, 14. Mascherano, 7. Di Maria – 22. Lavezzi, 10. Messi, 9. Higuain
Selectioner: Alejandro Sabella

Elveția: 1. Benaglio – 2. Lichtsteiner, 20. Djourou, 22. Schaer, 13. Ricardo Rodriguez – 11. Behrami, 8. Inler – 23. Shaqiri, 10. Xhaka, 18. Mehmedi – 19. Drmic
Selectioner: Ottmar Hitzfeld

Partida poate fi urmarita in direct pe TVR 1 si in format LiveText pe www.sptfm.ro, de la ora 19:00.