FINAL / Germania – Algeria 2-1. Nemtii au nevoie de prelungiri pentru a ajunge in sferturi, unde vor intalni Franta

Germania-AlgeriaGermania a reusit sa se califice in sferturile de finala, unde va intalni Franta. Nemtii nu au avut insa un meci deloc usor in fata Algeriei. In timpul regulamentar niciuna dintre cele doua echipe nu a reusit sa inscrie, astfel ca s-a ajuns in prelungiri. Schurrle a deschis scorul dupa doar doua minute trecute din prelungiri. In minutul 118 Oezil a facut 2-0, iar golul lui Djabou din ultimul minut nu a mai putut schimba soarta calificarii.

Germania, tripla campioana mondiala a dominat grupa G. Nemtii au invins Portugaliacu 4-0, SUA cu 1-0 si au remizat, 2-2, cu Ghana. Cu toate astea, nemtii au insa un bilant negativ in duelurile cu Algeria. „Vulpile desertului” au castigat ambele meciuri cu RFG, ultimul dintre acestea, unul memorabil, la Cupa Mondiala din 1982, cand africanii s-au impus cu 2-1.

ECHIPELE DE START:

Germania: Neuer – Mustafi, Boateng, Mertesacker, Howedes – Lahm, Schweinsteiger, Kroos, Ozil, Gotze – Muller

Algeria: M’Bohli – Ghoulam, Belkalem, Halliche, Mandi – Lacen, Soudani, Taider, Mostefa, Feghouli – Slimani