FINAL / Brazilia- Chile 4-3! Nationala tarii gazda se califica in sferturi la loviturile de departajare

BRASIL-ChileMeci dramatic la Belo Horizonte, intre Brazilia si Chile, in prima optime de finala. Nationala tarii gazda a deschis scorul in minutul 18, prin David Luiz si aducea bucuria suporterilor brazilieni. Chilienii nu au cedat si au reusit sa egaleze inainte de finalul primei reprize. Slectionata „Selecao” s-a vazut dominata in a doua repriza, insa a reusit sa echilibreze partida in final, trecand chiar pe langa victorie. Niciuna dintre echipe nu a reusit insa sa inscrie si s-a intrat in prelungiri. Chilienii erau apropae sa dea lovitura in ultimul minut al prelungirilor, insa sutul lui Pinilla a lovit transversala si s-a ajuns la loteria loviturilor de la 11 metri. Aici brazilienii au fost mai concentrati si au reusit sa obtina victoria care i-a dus in sferturile de finala.

Brazilia: J. Cesar – Alves, Silva, David Luiz, Marcelo – Fernandinho, L. Gustavo – Hulk, Oscar, Neymar – Fred
Selectioner: Luiz Felipe Scolari;

Chile: Bravo – Silva, Medel, Jara – Isla, Aranguiz, Diaz, Mena – Vidal – Sanchez, Vargas
Selectioner: Jorge Sampaoli.