FINAL / Nigeria – Argentina 2-3. Ambele echipe merg in „optimi”! Duble reusite de Messi si Musa

Nigeria-Argentina-CMLa Porto Alegre, Nigeria si Argentina s-au calificat impreuna in optimile de finala ale Campionatului Mondial din Brazilia, intr-un meci in care sud-americanii au avut castig de cauza in duelul pentru primul loc al Grupei F.

Messi a deschis scorul inca din minutul 4 al meciului, dar Musa a restabilit egalitatea in minutul urmator.  Vedeta Barcelonei a reusit dubla in ultimele secunde ale primei reprize pentru ca atacantul lui TSKA Moscova sa-i dea o replica pe masura starului argentinian, reusind si el dulba in debutul reprizei a doua.

In minutul 50, Rojo  a readus Argentina in avantaj pentru a treia oara de-a lungul meciului, care, in ciuda numeroaselor faze periculoase numarate cand la poarta lui Eneyama, cand la cea a lui Romero, a fixat scorul de 3-2 pe tabela, consfiintind calificarea Argentinei in „optimi” de pe primul loc al grupei. Desi invinsa, Nigeria a avut si ea motive de bucurie la finalul mpartideii, intrucat in meciul desfasurat concomitent, Bosnia a invins Iranul, tragand selectionata asiatica in afara turneului final.