FINAL / Japonia – Columbia 1-4. O noua echipa sud-americana isi face loc in „optimile” Cupei Mondial

jap-colColumbia s-a impus cu 4-1 in fata Japoniei in ultima mansa a Grupei C, formatia sud-americana, calificandu-se in optimile de finala ale Mondialului din Brazilia.

Japonezii au inceput meciul cu determinare, aratand un joc ofensiv orientat spre victorie, cu atat mai placut cu cat columbienii dadeau semne ca le sunt suficiente punctele acumulate deja, prestand fara prea multa tragere de inima.

Dupa un sfert de ora de dominare clara a japonezilor, o incursiune rapida a lui Ramos in careul niponilor a atras interventia neregulamentara a lui Konno, in urma careia sud-americanii au beneficiat de penalty-ul din care Cuadrado a deschis scorul!

Condusi ca din nimic, japonezii au fortat deschiderea scorului minute in sir, fara succes, dar tocmai cand fluierul de pauza era iminent, Okazaki a reluat cu capul din centrarea lui Honda, relansand partida in repriza secunda.

In a doua parte a meciului, columbienii au revenit si ei mult mai motivati decat in prima repriza, iar dubla lui Jackson Martinez (’55 si ’82) si reusita lui James Rodriguez (’90) au adus calificarea Columbiei in optimi, de pe primul loc al Grupei C.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Japonia: Kawashima – Uchida, Yasuyuki Konno, Yoshida, Nagatomo – Makoto Hasebe, Aoyama – Kagawa, Keisuke Honda, Okazaki – Okubo;
Selectioner: Alberto Zaccheroni;

Columbia: Ospina – Arias, Valdez, Balanta, Armero – Cuadrado, Mejia, Guarin, Quintero – Jackson Martinez, A. Ramos;
Selectioner: Jose Pekerman.