FINAL / Costa Rica – Anglia 0-0. Meci nul, jucat la trecerea timpului, intre o echipa cu calificarea in mana si o alta cu bagajele facute

cos-engElevii lui Roy Hodgson nu au reusit sa spele rusinea eliminarii de la Campionatul Mondial, Anglia remizand la scor alb cu Costa Rica, in partida care va ramane poate cea mai terna a turneului final din Brazilia.

Partida a fost una lipsita de faze periculoase, cu cateva exceptii ce pot fi numarate pe degetele de la o mana. Astfel, prima mare ocazie a meciului a apartinut costaricanilor, cand sutul la vinclu expediat de Celso Borges a fost respins cu mari eforturi de portarul Foster, in minutul 24.  Dupa zece minute a venit randul englezilor sa taie respiratia spectatorilor, Sturridge reluand cu capul, din 8 metir, putin peste transversala.

Si cam asta a fost. In repriza a doua, meciul s-a prezentat chiar mai slab spre nemultumirea vadita a spectatorilor. Ba mai mult, suporterii englezi au parodiat o celebra reclama, persiflandu-si favoritii cu textul „Revenirea acasa,  nepretuita”.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

COSTA RICA: Keylor Navas – Gamboa, Gonzalez, Duarte, Diaz – Miller, Tejeda, Bryan Ruiz, Borges, Brenes – Campbell; Selectioner: Jorge Luis Pinto;

ANGLIA: Foster – Jones, Cahill, Smalling, Shaw – Wilshere, Lampard – Milner, Barkley, Lallana – Sturridge; Selectioner: Roy Hodgson.