FINAL / Belgia – Rusia 1-0. „Dracii rosii” si-au asigurat calificarea in optimi, pe Maracana

belgia-rusia-CMBelgia si-a asigurat prezenta in optimile de finala ale Cupei Mondiale din Brazilia, dupa ce si-a trecut in cont a doua victorie in Grupa H, invingand Rusia cu 1-o, la capatul unei partide incordate.

Desi au controlat teritorial jocul, „dracii rosii” au avut probleme mari in cele doua repriza din cauza elevilor lui Fabio Capello. Posesia sterila a belgienilor din partea intai a meciului (71% – 29%) ar fi putut sa-i coste scump, daca” centralul” partidei, neamtul Felix Brych ar fi acordat penalty-ul cuvenit rusilor in minutul 26, dupa un fault in careu comis de Alderweireld asupra lui Kanunnikov.

In repriza a doua, rusii ar fi putut schimba sirul evenimentelor, dar cele doua mari ocazii avute de Kokorin, in minutul 71, si Eshchenko, zece minute mai tarziu, au fost irosite si pedepsite conform dictonului de noul intrat in angrenajul „dracilor rosii”, Origi. Varful impins a combinat pe contraatac cu Hazard, care i-a intors serviciu in mijlocul suprafetei de pedeapsa, iar Akinfeev a trebuie sa se recunoasca in cele din urma invins, Rusia ramanand cu punctul obtinut din remiza cu Coreea de Sud, dar si cu sanse la o eventuala calificare in „optimi”.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Belgia: Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vermaelen – Witsel, Fellaini – De Bruyne, Mertens,  Hazard – Lukaku
Selectioner: Marc Wilmots

Rusia: Akinfeev – Kozlov, Berezutski, Ignashevich, Kombarov – Glushakov, Faizulin – Samedov, Shatov, Kanunnikov – Kokorin
Selectioner: Fabio Capello