FINAL / Uruguay – Anglia 2-1. „Dubla” lui Suarez lasa englezilor doar sanse matematice sa iasa din grupe

uru-engUruguay a invins Anglia cu 2-1 la finele unui meci in care sud-americanii au stiut sa-si surprinda adversara pe contraatac,  de fiecare data cand englezii fortau marcarea unui gol.

Europenii au inceput cu mai mult curaj decat sud-americanii, fortand marcarea unui gol ce ar fi putut promite o revansa in fata suporterilor dupa infrangerea suferita cu Italia. Uruguayenii au asptetat metodic provocarile „insularilor”, profitand de fiecare sanse de riposta in forta. Asa aveau sa si deschida scorul spre consternarea miilor de suporteri englezi de pe Arena Corinthians.

In minutul 39, dupa cateva momente dificile pentru portarul Muslera si o a bara lui Rooney,  uruguayenii scapa pe contraatac si Luis Suarez reia cu capul in plasa din 7 metri. Entuziasm in tabara sud-americanilor, perplexitatea in cea a europenilor.  Reusita varfului de la Liverpool avea sa stabileasca si scorul pauzei.

Fortati sa egaleze, elevii lui Roy Hodgson au inceput sa atace in valuri inca din primele secunde ale reprizei secunde. Uruguayenii pareau sa se multumeasca din nou cu un joc retras,  in asteptarea momentului potrivit pentru un atac fulger,dar in minutul 76, dupa o serie de ratari, Rooney reuseste sa-si treaca numele pe tabela de marcaj, dupa o pasa asezata exceelnt in marginea careului mic de Glen Johnson.

Sud-americanii au incercat sa dea o replica doar in primele minute dupa socul egalarii, dar treptat, englezii au dovedit mai mult tonus pe finalul de partida, punand o presiune constanta pe careul advers. Atat de concentrati pe golul victoriei, „insularii” au fost surprinsi, in minutul ’85,  de un contraatac agil al uruguayenilor. Luis Suarez a reaparut in fata lui Joe Hart, iar portarul lui Manchester City a trebuit sa se recunoasca din nou invins, dupa sutul la coltul lung al atacantului „cormoran”.

In cele 9 minute care s-au mai scurs pana la fluierul final, uruguayenii au stiut sa conserve rezultatul, nici nu le-a fost greu cu o nationala a „celor trei lei” indignata. Anglia a dominat meciul teritorial, a avut zeci de sanse de a marca, dar a trebuit sa accepte o noua infrangere, de data aceasta in fata unei adversare, care mai degraba s-a lasat atacata.

Fara niciun punct in cele doua partide disputate, selectionata lui Roy Hodgson mai are sanse doar pe hartie de atinge optimile Mondialului din Brazilia si se impune, pentru orice calcul, o victorie cu Costa Rica, echipa care anterior a invins Uruguayul cu 3-1.